Wizyta studyjna w fabryce AIRBUS w Bremen

W dniu 25 listopada b.r. dr Sergiusz Kuczyński, adiunkt w instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wydziału Ekonomicznego UMCS, kierownik studiów podyplomowych "Innowacyjne zarządzanie produkcją
uczestniczył w wizycie studyjnej w fabryce koncernu "Airbus" w Bremen (Niemcy). 
Wizyta dotyczyła spraw organizacji produkcji oraz zapewnienia wsparcia logistycznego procesów produkcyjnych.

"Airbus" jest jednym z największych na świecie producentów samolotów, śmigłowców, satelitów kosmicznych. 
Korporacja podzielona na trzy podstawowe dywizje: Commercial Aircraft, Defence and Space, Helicopters. 
 
Koncern zatrudnia około 50 tysięcy pracowników w różnych państwach Europy: Niemczech (Hamburg, Bremen), Francji (Tuluza), Wielkiej Brytanii (Bristol) i Hiszpanii (Sewilla), Polsce (Warszawa, Mielec) oraz w Chinach (Tianjin).

Celem powołania w 1967 roku wspólnego europejskiego przedsiębiorstwa, którego założycielami były rządy Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii było "wzmocnienie współpracy europejskiej w dziedzinie techniki lotniczej, a tym samym wsparciu rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego w Europie, do podjęcia odpowiednich działań na rzecz wspólnego rozwoju i produkcji Airbusa".

Więcej o historii tej globalnej korporacji można przeczytać tu:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Airbus 


Fragment biurowca korporacji przy Airbus-Allee 1 w Bremen (Niemcy), na którym umieszczono hasło "The sky is not our limit".

Zakłady "Airbus" w Bremie są jedne z największych funkcjonujących w ramach tego koncernu i zatrudniają ponad 2000 osób: pracowników produkcyjnych, inżynierów, specjalistów w zakresie badań i rozwoju, logistyków.

W zakładach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii są produkowane nie tylko samoloty pasażerskie, transportowe dla lotnictwa cywilnego. Znacząca część produkcji koncernu jest przeznaczona na wzmocnienie obronności paktu Północnoatlantyckiego.

Niemieckie zakłady "Airbus" produkują m.in. stateczniki pionowe do samolotów, skrzydła, kadłuby. Uznawane są za jedne z wiodących na świecie centrów pracujących nad nowoczesnymi materiałami kompozytowymi, tworzywami sztucznymi wzmocnionymi włóknem węglowym (CFRP).

Podczas wizyty w fabryce "Airbus" w Bremie uczestnicy obejrzeli stanowiska produkcyjne o wysokim stopniu zautomatyzowania i zrobotyzowania oraz te, na których jest wykonywana praca manualna, wymagająca wysokich kompetencji, precyzji, jak również doskonale opracowane procesy. 
 
Produkcja skrzydeł do różnych modeli samolotów Airbus (foto: Airbus Bremen)
 
Produkcja kadłubów samolotów Airbus (foto: Airbus Bremen)
 
Uczestnicy zapoznali się również z zasadami zapewniania jakości w procesach produkcyjnych, kontrolowania efektywności oraz bezpieczeństwa tych procesów. 
 
Istotnym aspektem zapewnienia efektywności i jakości procesów produkcyjnych jest odpowiednie planowanie produkcji oraz sprawna logistyka.

Wizyta w zakładzie skończyła się na stanowisku załadunkowo-rozładunkowym przygotowanym do obsługi niezwykłego samolotu transportowego "Beluga" wykorzystywanego wewnątrz koncernu do przewozu części samolotów pomiędzy zakładami koncernu w Europie.
 
Samolot transportowy Airbus Beluga (foto: Airbus Bremen)
 
W tym specjalnym hangarze można było zobaczyć rozwiązania transportowe do przewozu skrzydeł, kadłubów i innych dużych części do miejsca załadunku lub po rozładunku "Belugi".
 
Załadunek kadłuba samolotu Airbus A320 do samolotu transportowego Beluga (foto: Airbus Bremen)
 
Przygotowanie do załadunku skrzydła samolotu Airbus A320 do samolotu transportowego Beluga (foto: Airbus Bremen).
W ładowni Belugi może byc umieszczone 2 skrzydła.

Wizyta w zakładach "Airbus" stała się okazją do poznania zasad funkcjonowania jeden z wiodących firm produkcyjnych świata, zdobycia cennej wiedzy, którą teraz będzie można podzielić się ze studentami logistyki oraz słuchaczami studiów podyplomowych.
 
 
 

    Aktualności

    Data dodania
    29 listopada 2022