Jak zacząć?

Chcę pojechać na program Erasmus+, ale nie wiem z czym się to wiąże?

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ może być niezwykła przygodą, okazja do zdobycia inaczej niedostępnej wiedzy i zawarcia nowych znajomości. Program wspiera wymiany studenckie, ale sam wyjazd może dostarczyć cennych doświadczeń życiowych nie tylko w obszarze formalnej edukacji.
W ramach wyjazdu możesz studiować na wybranym zagranicznym uniwersytecie dysponując pełnią praw lokalnych studentów. Dodatkowo otrzymujesz dofinansowanie w kwocie kilkuset euro miesięcznie na pokrycie różnic w kosztach życia za granicą. Po powrocie musisz tylko zaliczyć różnice programowe wynikające z programu studiów - w niektórych przypadkach różnice te nie występują.
Prawie wszyscy studenci wyjeżdżający w ramach programu Erasmus+ uważają, że była to dobra decyzja, niektórzy żałują, że nie pojechali wcześniej.

Od czego zacząć?

Rekrutacja na wyjazd w ramach programu Erasmus+ ma miejsce dwa razy do roku: na początku semestru letniego (na przyszły rok) i na początku roku (uzupełniająca na semestr letni) i obejmuje wszystkich chętnych studentów WE UMCS. Poszukaj ogłoszenia na stronie www WE UMCS i plakatów rozwieszonych na wydziale. W ogłoszeniu podana jest lista dostępnych uniwersytetów i terminy składania dokumentów.
Wybierając docelowy uniwersytet zacznij od programu studiów - sprawdź jakie przedmioty wynikają z Twojego toku studiów na WE UMCS w czasie wyjazdu i zacznij szukać ich odpowiedników na stronach przyjmujących uniwersytetów - im więcej znajdziesz tym łatwiej będzie po powrocie zaliczyć semestr. Weź też pod uwagę języki wymagane na uniwersytecie na który chcesz pojechać. Możesz popytać studentów którzy już byli na wymianie na danym uniwersytecie o inne przydatne informacje - szukaj ich na wydziale, grupach na Facebooku (zwykle nazwa grupy zawiera nazwę uniwersytetu, zwrot Erasmus, czasem rok), lub na stronie http://pl.erasm.us/

Jak wygląda rekrutacja?

W ogłoszeniu możesz znaleźć listę niezbędnych dokumentów - średnią ze studiów (do uzyskania z dziekanatu), certyfikat lub zaświadczenie o znajomości języka (wydane np. przez Centrum Nauki i Certyfikacji Języków Obcych UMCS) i list motywacyjny (opisz w nim naukowe powody dla których chcesz studiować na wybranym uniwersytecie - nie zapomnij przedstawić wybranych przedmiotów) . Dokumenty należy złożyć przed upływem terminu podanego w ogłoszeniu.
Nie zapomnij stawić się na rozmowę z Komisją Kwalifikacyjną! Termin i godzina rozmowy podane są w ogłoszeniu. Bądź przygotowany aby powiedzieć parę zdań w obcym języku na temat wybranego uniwersytetu i powodach dla których chcesz tam pojechać.

W ofercie WE UMCS nie ma uniwersytetu na którym mi zależy - co mogę zrobić?

W pierwszej kolejności skontaktuj sie z Koordynatorem Wydziałowym programu Erasmus+ i przedstaw mu wybrany uniwersytet. Jeżeli posiadasz kontakty na wybranym uniwersytecie które mogłyby ułatwić podpisanie umowy wspomnij o nich. Komisja kwalifikacyjna na pewno weźmie pod uwagę jeżeli z Twojej inicjatywy zostanie podpisana umowa z uniwersytetem na który chcesz pojechać.

Dokładną procedurę wyjazdu znajdziesz tutaj.