Bifröst University

Bifröst University został założony w 1918 roku w stolicy Islandii – Reykjaviku. Od początku zadaniem uczelni było kształcenie liderów dla biznesu i dla społeczeństwa. W 1955 roku siedzibę uczelni przeniesiono 110 km na północ, do Borgarfjörður. Od 1988 funkcjonuje jako uniwersytet, początkowo kształcący na kierunku Biznes, następnie od 2002 roku na kierunku Prawo, a od 2005 roku na kierunku Nauki społeczne.

Obecnie Bifröst University jest prywatną, samorządną instytucją non-profit, finansowaną w 40% przez rząd Islandii, w 40% z czesnego za studia, a w 20% z innych źródeł. Wśród absolwentów uczelni znajduje się wielu wybitnych przedsiębiorców, a także liderów biznesu i polityki, w tym Halldór Ásgrímsson – Premier Islandii w latach 2004-2006.

Liczni studenci studiów licencjackich z Bifröst spędzają jeden lub więcej semestrów kształcąc się w uczelniach partnerskich w Ameryce, Azji czy kontynentalnej Europie. Natomiast sam Bifröst University już od ponad 20 lat jest liderem w nauczaniu na odległość przy wykorzystaniu technik cyfrowych.

Bifröst University gości wiele niezależnych ośrodków badawczych, takich jak Centre for European Studies, Centre for Retail Studies oraz The Cultural Research Centre. Ponadto, uczelnia ta realizowała liczne projekty badawcze finansowane przez Icelandic Research Council czy też w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej. Bifröst University uczestniczył w inicjatywach akademickich takich jak COST, The Northern Periphery Programme czy ERASMUS. W ramach tego ostatniego programu Bifröst University od 2018 roku współpracuje z Wydziałem Ekonomicznym UMCS.