Ulów – archeologiczna perła Roztocza

Ulów – archeologiczna perła Roztocza. Wielokulturowy zespół osadniczy w świetle wyników badań interdyscyplinarnych

 Zadanie pt. „Ulów – archeologiczna perła Roztocza. Wielokulturowy zespół osadniczy w świetle wyników badań interdyscyplinarnych” (nr 03299/23/FPK/NID) 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Całkowity koszt realizacji zadania: 333 210 PLN

Dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Ochrona zabytków archeologicznych na podstawie umowy nr 03299/23/FPK/NID z dnia 5 kwietnia 2023 r.: 245 000 PLN

Okres realizacji zadania: 03.04.2023 - 31.12.2024

Kierownik zadania: dr hab. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska, prof. UMCS

Wieloletnie, kompleksowe i interdyscyplinarne badania w okolicach Ulowa na Roztoczu Środkowym przyczyniły się do odkrycia wielokulturowego zespołu osadniczego funkcjonującego od okresu paleolitu schyłkowego po XVII/XVIII w., obalając jednocześnie mit o Roztoczu jako białej plamie na mapie osadnictwa pradziejowego. Obecnie zespół ten tworzy 30 stanowisk archeologicznych, z których 16 w różnym stopniu rozpoznano wykopaliskowo, 4 w wyniku sondowań geologiczno-geomorfologicznych i badań powierzchniowych, 10 jedynie powierzchniowo. Olbrzymia ilość materiału źródłowego pozyskanego w trakcie badań w latach 2001–2019, ranga naukowa odkryć i tzw. kolekcji ulowskiej przekazanej do Muzeum Regionalnego im. dr. J. Petera w Tomaszowie Lubelskim przez detektorystów, liczba już przeprowadzonych analiz, 100 datowań radiowęglowych i przede wszystkim możliwość odtworzenia procesów osadniczych zachodzących w pradziejach i czasach nowożytnych w rejonie Ulowa oraz powiązania ich z przemianami środowiska, wymagają pełnego, monograficznego opracowania. Stąd też projekt zakłada przygotowanie i wydanie trzytomowej publikacji wyników wszystkich badań i już wykonanych analiz, uzupełnionych o wyniki analiz przeprowadzonych w trakcie realizacji projektu.