Spotkanie autorskie z Tomaszem Pruskiem

„Tomasz Prusek zna bardzo dobrze jasne i ciemne strony rynków finansowych i po raz kolejny tworzy historię, która wciąga od pierwszych stron. Dla wielu czytelników zdarzenia przedstawione w powieści będą pomocne w zrozumieniu mechanizmów  kryzysu, z jakim mieliśmy do czynienia kilka lat temu,  a którego istotę trudno było zrozumieć z samych przekazów medialnych. "P.I.I.G.S." przeczytałem jednym tchem i polecam ją każdemu.”

- Jarosław Dominiak, prezes zarządu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

24 listopada w Auli III im. dr. Lesława A. Pagi na Wydziale Ekonomicznym UMCS gościliśmy Pana Tomasza Pruska, który opowiedział słuchaczom o swoich książkach K.I.S.S. oraz P.I.I.G.S, które są powieściami beletrystycznymi. Książki zostały osadzone w realnych wydarzeniach, tj. kryzys finansowy w 2008 r. oraz kryzys w strefie euro. Co ciekawe główną bohaterką jest kobieta - Olga Kirsch, która gra czysto na rynku kapitałowym w przeciwieństwie do swoich kolegów po fachu. Na podstawie swoich powieści Pan Tomasz przybliżył słuchaczom, jak wygląda ciemna strona giełdy oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na uczestników giełdy.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał książkę z autografem naszego gościa dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Kilka słów od Tomasza Pruska:

„Są noce, kiedy nie mogę zasnąć, myśląc o tym, co spotkało mnie przez ponad 20 lat pisania o giełdzie. Poznałem sprawy, które miały zaskakujące inspiracje, nieoczekiwane zwroty akcji i finały, które teoretycznie nie powinny nigdy mieć miejsca.

Obserwowałem dziesiątki walnych zgromadzeń akcjonariuszy spółek giełdowych, słuchałem rozmów  z ludźmi mającymi wpływy na rynku, odbyłem setki spotkań z szefami spółek, często w cztery oczy, kiedy pozyskiwałem wiedzę insidera, niedostępną dla innych, dającą przewagę, najczęściej niemożliwą do wykorzystania w mediach.

To wszystko sprawia, że patrząc na oficjalne imprezy na giełdowym parkiecie, gdzie bohaterowie pozują pod dzwonem z amerykańskim uśmiechem do zdjęć w ciągu „5 minut dla fotoreporterów”, zdaję sobie sprawę, że uczestniczę wtedy tak naprawdę w przedstawieniu teatralnym, poprzedzonym walką o ogromne pieniądze i wpływy, której kulisy postronni nie powinni nigdy poznać. Bo jak powiedział kiedyś jeden z moich rozmówców: „Naprawdę duże pieniądze lubią ciszę”.

Od lat rosła we mnie pokusa, aby przerwać tę ciszę krzykiem, pokazać jak wygląda ciemna strona rynku, bezwzględna gra interesów, kto trzyma władzę na parkiecie, dlaczego intryguje, pomawia, niszczy, aby osiągnąć cele. I co może spotkać tych, którzy się przeciwstawili, ale nie mieli wystarczającej liczby szabel, nie docenili siły układu biznesowego, którego interesy naruszyli. Nie zawsze chodzi o pieniądze, czasem o osobisty rewanż, zemstę, do której biznes giełdowy jest tylko narzędziem.

Dlatego napisałem powieści K.I.S.S. i P.I.I.G.S.,  które, choć z fikcyjną fabułą i  bohaterami, nawiązują do realiów środowiska giełdowego”.

Spotkanie autorskie było skierowane do studentów oraz osób zainteresowanych tematyką inwestycyjną. Współorganizatorami wydarzenia był Wydział Ekonomiczny UMCS oraz Studenckie Koło Naukowe Finansistów UMCS.

 

    Aktualności

    Data dodania
    1 grudnia 2022