Kto jest twoim inspiratorem/ką? Konkurs z okazji Dnia Nauki Polskiej

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki opracowało konkurs, w ramach którego należy odpowiedzieć na pytanie: „Kto jest Twoim naukowym autorytetem?”. Do wygrania jest „zestaw naukowca UMCS”.

Wybitny szkocki bakteriolog Alexander Fleming stwierdził niegdyś: Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe. Zdarza się, że pozory mylą i że jest to fałszywy alarm, ale może też się zdarzyć, że będzie to odkrycie jakiejś ważnej prawdy.

19 lutego mamy okazję świętować Dzień Nauki Polskiej, który nie tylko upamiętnia dokonania polskich naukowców, ale także ich dążenie do poznania prawdy.  Sejm RP w 2020 roku ustanowił 19 lutego świętem państwowym, aby docenić dziedzictwo polskich naukowców, ich potrzebę eksplorowania świata oraz znaczenie Nauki w procesie postępu cywilizacyjnego. Tę datę wybrano z uwagi na szczególną okoliczność, jaką stanowią urodziny Mikołaja Kopernika, wskazując również na przełomowość jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.

Rewolucyjne wynalazki, które powstały dzięki odkryciu „ważnych prawd”, takie jak: polon i rad, lampa naftowa, międzynarodowy język esperanto, telektroskop czy choćby metoda oznaczania grup krwi zostały właśnie opracowane przez Polaków i na zawsze odmieniły naszą codzienność.

W ramach obchodów tego wyjątkowego dnia Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS przygotowało konkurs, w którym wystarczy odpowiedzieć na pytanie związane z naukowym autorytetem, inspiratorem/ką, mającymi wpływ na nasze życie. Najlepsze komentarze zostaną nagrodzone „zestawem naukowca UMCS”.

Odpowiedzi konkursowe należy zamieścić pod postem na stronie „Nauka UMCS” na Facebooku.

Zapraszamy do wzięcia udziału!

    Aktualności

    Data dodania
    15 lutego 2023