Prof. Wiesław Gruszecki laureatem programu TEAM

Miło nam poinformować, że prof. Wiesław Gruszecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS znalazł się w gronie laureatów trzeciego konkursu w programie TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Grant w wysokości 3 265 068 zł został przyznany na realizację projektu "Ksantofile w siatkówce oka".

fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Celem nagrodzonego projektu jest szczegółowe poznanie mechanizmów molekularnych, na drodze których barwniki ksantofilowe obecne w plamce żółtej oka, luteina oraz zeaksantyna, chronią fotoreceptory w siatkówce przed uszkodzeniami spowodowanymi silnym światłem.

W ramach realizacji projektu weryfikowana będzie oryginalna hipoteza badawcza, według której barwniki ksantofilowe dynamicznie regulują poziom filtrowanego promieniowania, docierającego do fotoreceptorów, w celu ich ochrony przed foto-uszkodzeniami. W badaniach zastosowane będą nowoczesne techniki spektroskopii molekularnej oraz obrazowania w nano-skali, umożliwiające prowadzenie precyzyjnych analiz na poziomie pojedynczych molekuł.

Oczekiwane wyniki badań przyczynią się do poznania mechanizmów odpowiedzialnych za związaną z wiekiem degenerację siatkówki, umożliwiając opracowanie strategii jej zapobiegania.

Więcej informacji

    Aktualności

    Data dodania
    14 czerwca 2017