Wyszehradzki Fundusz Stypendialny

Serdecznie zapraszamy naukowców poszukujących finansowania krótkich pobytów naukowych w ośrodkach naukowych z krajów V4 tj.: Czechy, Węgry, Polska lub Słowacja, do zapoznania się z ofertą Programu Stypendiów Wyszehradzkich. Program oferuje finansowanie indywidualnych pobytów krótkoterminowych dla naukowców, wykładowców i badaczy z krajów V4 (obywateli Czech, Węgier, Polski lub Słowacji) w krajach V4 innych niż te, których są obywatelami.

Stypendia są przyznawane na ograniczony okres od 2 do 10 tygodni, podczas których stypendysta z kraju V4 ma przeprowadzić lub uczestniczyć w konkretnym projekcie badawczym, przeprowadzić wykłady lub seminaria na poziomie szkolnictwa wyższego lub uczestniczyć w kwerendzie.

Wsparcie wypłacane jest w formie zryczałtowanego stypendium w wysokości 500 euro/tydzień wypłacanego w dwóch ratach (odpowiednio 80% i 20%).

Jak złożyć wniosek:

Aplikacje elektroniczne są przyjmowane za pośrednictwem systemu My Visegrad nieprzerwanie przez cały rok (cyklicznie) w dwóch okresach:

1. od stycznia do czerwca
2. od sierpnia do listopada.

Wymagane dokumenty w języku angielskim:

  •     Skan ważnego dokumentu tożsamości
  •     Skan dyplomu doktorskiego lub dowód przyjęcia na studia doktoranckie
  •     List z zaproszeniem podpisany/opieczętowany przez instytucję przyjmującą, określający dokładną długość stypendium, jego konkretny charakter i zamierzone wyniki
  •     List polecający wydany przez instytucję stowarzyszoną (macierzystą) kandydata lub przez odpowiedniego eksperta (w przypadku kandydatów niezrzeszonych).


Każdy kandydat może złożyć tylko jeden formularz zgłoszeniowy w danym terminie.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.visegradfund.org

Fundusz Wyszehradzki prowadzi także cykliczne nabory na projektu badawcze miedzynarodowe, wspierające współpracę transgraniczną na obszarach przygranicznych lub w całym regionie na rzecz kultury, edukacji, innowacji, przedsiębiorczości, rozwoju społecznego.

Głównym celem Funduszu jest wspieranie współpracy krajów z Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Czech, Węgier, Polski i Słowacji oraz Europy Wschodniej i Bałkanów z położeniem nacisku na cztery aspekty: innowacyjność, wymiar regionalny, młodzież, zrównoważony rozwój.

Obszary wsparcia
Każdy projekt powienien być związany z jednym lub dwoma obszarami tematycznymi programu:

  1. Kultura i wspólna tożsamość
  2. Edukacja i budowanie potencjału
  3. Innowacje i przedsiębiorczość
  4. Wartości demokratyczne, media
  5. Polityka publiczna i partnerstwa instytucjonalne
  6. Rozwój lokalny, środowisko, turystyka
  7. Rozwój społeczny

Typy działań:

  • Granty Wyszechradzkie, min 3 państwa z V4 włączając lidera, projekt trwa max. 18 m-cy,
  • Granty Wyszechradzkie+ , projekt trwa max. 18 m-cy, przynajmniej 3 państwa z V4 i co najmniej 1 partner z państw:
    • Europy Wschodniej- Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina;
    • Wschodnich Bałkanów: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Północna Macedonia, Serbia.
  • Granty Strategiczne, min. 4 organizacje z każdego państwa V4, projekt trwa od 12 do 36 m-cy.

Zasady

Nie ma preferencji co do treści projektu, o ile projekt jest zgodny z głównymi założeniami Funduszu jego misją, celami i zasadami przyznawania dotacji. 

Projekt i jego pożądany wynik muszą być powiązane z główną misją organizacji wnioskującej i jej partnerów. Wydarzenia, produkty, działania projektu muszą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju regionalnego i współpracy w regionie V4, poprawy wzajemnej świadomości społeczeństw, promocji V4 oraz rozwoju transgranicznego społeczeństwa obywatelskiego. 

Kto może aplikować

Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać organizacje. Preferowane są organizacje pozarządowe, społeczne, władze lokalne, gminne. Akceptowane są też wnioski od szkół publicznych, uniwersytetów, instytutów badawczych, instytucji publicznych. Możliwość składania wniosków w konsorcjach organizacji, z których 3 lub więcej ma siedzibę w różne kraje wyszehradzkie.
Na stronie Funduszu znajduje się również wyszukiwarka partnerów.

Formalności aplikacyjne

Wnioski składa się za pośrednictwem internetowego systemu aplikacyjnego Funduszu, który: otwiera się na 30 dni przed każdym terminem. Rejestracja wniosku jest możliwa tylko z ważnym adresem e-mailem. Każdy wniosek jest chroniony hasłem i można go później otworzyć i edytować. Konsultacja propozycji projektu z pracownikami Funduszu jest możliwa przez e-mail, telefon, Skype lub osobiste spotkanie, po wcześniejszym umówieniu. Konsultacje mogą odbyć się do 14 dni przed końcem terminu składania wniosków. Po upływie terminu i przed ogłoszeniem wyników dalsze konsultacje nie są dozwolone w danym naborze. 

Termin składania wniosków:

W ciągu każdego roku obowiazują 3 terminy naborów: 1 lutego, 1 czerwca i 1 października.

Budżet

Grant pokrywa do 100% wydatków, z czego max. 15% mogą stanowić koszty zarządzania.

Średnia wysokość grantu wynosi 20 000 €.

Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS
t: 81 537 54 58, 54-98, 53 86
e-mail: cwm@umcs.pl
https://www.umcs.pl/pl/cwm.htm
https://projektybadawcze.umcs.pl/miedzynarodowe/

    Aktualności

    Data dodania
    9 listopada 2023