Warsztaty pisania z Grażyną Plebanek

11 i 12 października gościliśmy na naszym Wydziale pisarkę Grażynę Plebanek, która poprowadziła warsztaty twórcze dla naszych Studentów Własny głos. Warsztaty pisania o tym, co ważne.

Przez dwa dni trwaliśmy w atmosferze słuchania – siebie samych i siebie wzajemnie. Nikt nie opisze pięknej naszego spotkania niż Autorka Rozbójniczek:

„Słuchaliśmy się nawzajem na warsztatach, żeby usłyszeć własny głos i żeby dotarł do nas głos rozmówczyni, rozmówcy. Wyjście poza stereotypy – jesteś mężczyzną, pijesz piwo/jesteś kobietą, znasz się na sukienkach – jest trudne. Stając z kimś twarzą w twarz, stajemy naprzeciwko stereotypu. I stereotyp mamy w głowie. Uważne słuchanie niepokoi, bo burzy bezpieczne konstrukcje, zmienia obraz, pokazuje siebie samego w innej odsłonie.

Przekraczaliśmy, nazywaliśmy na nowo, szukaliśmy słów, obrazów. Jeśli rozmowa zsuwała się w ogólniki - „a bo na Zachodzie to oni…” – wracaliśmy do tego, co w nas, we mnie, w tobie. Aż warsztaty dobiegły końca, i teraz tęsknię za moimi Studentkami i Studentami. Paradoks – nigdy nie sądziłam, że mogę uczyć, ale zawsze chciałam powiedzieć „moje studentki, studenci”. Coś jest pięknego w tej wspólnocie. I w tym, że uczenie to wymiana.

Dziękuję cudownym ludziom, których spotkałam w Lublinie. Jestem wdzięczna za każdą rozmowę, żart, namysł, śmiech. (…) Dziękuję profesor Iwonie Hofman za zaproszenie na Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie. Małgorzacie Adamik-Szysiak dzięki wielkie za kompetentne czuwanie nad całością. A Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie - jaka matronka, takie następczynie. Mądrość, sprawczość, wnikliwość. Dlatego studentki i studenci tacy fajni”.

My także dziękujemy za wielką uważność i inspirację do rozwoju, a naszym Studentom gratulujemy wspaniałej postawy twórczej i otwartości. Mamy nadzieję, że udział w warsztatach zaowocuje ciekawymi pracami.

    Aktualności

    Autor
    Artur Popławski
    Data dodania
    14 października 2021