Cykl wykładów pt. „Fenomen propagandy i dezinformacji wczoraj i dziś”

W odpowiedzi na nieuzasadnioną, niesprowokowaną, nielegalną i bezprecedensową inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę realizowaną zarówno w formie konwencjonalnej, jak i informacyjnej poprzez rozsiewane przez propagandystów dezinformacje, manipulacje i teorie spiskowe (propaganda wojenna), Zespół Badań Propagandy i Dezinformacji Instytutu Nauk o Polityce i AdministracjiUMCS w Lublinie w porozumieniu z Zespołem ds. Wsparcia Studentów z Ukrainy na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS postanowił zorganizować cykl wykładów online pt. „Fenomen propagandy i dezinformacji wczoraj i dziś” poświęconych zjawisku propagandy i dezinformacji. Celem wykładów jest przedstawienie szkodliwego wpływu prokremlowskiej propagandy i dezinformacji na procesy demokratyczne i prawa człowieka oraz zaproponowanie instrumentarium, jak można skutecznie reagować na rozsiewane w cyberprzestrzeni kłamstwa.


W ramach cyklu zostały przeprowadzone trzy wykłady o następującej tematyce:

  • "Dezinformacja i propaganda: diagnoza i przeciwdziałanie" (15 marca 2022 r., dr hab. Agnieszka Demczuk z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS w Lublinie, kierownik Zespołu Badań Propagandy i Dezinformacji),
  • "Mgła wojny w XXI w. – dezinformacja i manipulacja" (28 marca 2022 r., dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, kierownik Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.).
  • "Wojna informacyjna wczoraj i dziś" (5 kwietnia 2022r., dr Eleonora Kirwiel z Katedry Myśłi Politycznej Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS).