Informacja o zmianach Kodeksu Pracy

Szanowni Państwo,

Centrum Kadrowo-Płacowe uprzejmie informuje o najważniejszych zmianach Kodeksu Pracy, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r.:

1. Bezpłatny urlop opiekuńczy

Wprowadzono nowy bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni wolnych od pracy, w celu opieki nad chorym członkiem rodziny: dzieckiem, rodzicami, małżonkiem lub osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znaczącej opieki lub znaczącego wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop niewykorzystany w danym roku kalendarzowym będzie przepadał. Za okres korzystania z urlopu opiekuńczego pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia lub zasiłku. Urlop ten będzie odmianą urlopu bezpłatnego ale okres tego urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia od którego zależą uprawnienia pracownicze (tj. staż pracy czy nagroda jubileuszowa). Urlop ten udzielany jest na dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Urlopu udziela się na wniosek pracownika w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

O tę nieobecność będzie można wnioskować elektronicznie w systemie SAP podobnie jak wnioskuje się o urlop wypoczynkowy.

W przypadku dodatkowych pytań proszę kontaktować się z pracownikami Biura Kadr.

2. Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej płatny 50% wynagrodzenia pracownika

Dodatkowo wprowadzono zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Wymiar 2 dni lub 16 godzin w roku. W przypadku pracowników zatrudnionych na części etatu zwolnienie udzielone w wymiarze godzinowym będzie ustalone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Niepełna godzina zwolnienia będzie zaokrąglana w górę do pełnej godziny. Pracownik otrzyma ten urlop na okoliczność nieobecności w pracy spowodowanej pilnymi sprawami rodzinnymi, tj. choroba lub wypadek, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Ta nowa w polskim prawie pracy konstrukcja przypomina co do zasady znany wszystkim urlop na żądanie. Różnica polega na tym, że urlop spowodowany siłą wyższą nie wyczerpuje puli urlopu wypoczynkowego. W okresie tej nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczeń należy liczyć jak wynagrodzenie urlopowe. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie tego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Pracodawca jest obowiązany  udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej  na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

O tę nieobecność będzie można wnioskować elektronicznie w systemie SAP podobnie jak wnioskuje się o urlop wypoczynkowy.

W przypadku dodatkowych pytań proszę kontaktować się z pracownikami Biura Kadr.

3. Nowa wysokość zasiłku macierzyńskiego

 

owelizacja przepisów odnosi się również do przepisów ustawy zasiłkowej. Podniesiona została bowiem wysokość zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dla wniosków składanych od 26 kwietnia 2023 r. miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku. Pracownica ma możliwość wyboru wysokości zasiłku macierzyńskiego, który będzie pobierany w okresie urlopu rodzicielskiego. I tak przyjęte przepisy przewidują, aby: kobieta otrzymywała 100% zasiłek za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mieliby prawo do 70% zasiłku albo kobieta w ciągu 21 dni od dnia porodu miałaby prawo złożyć do pracodawcy wniosek o wypłacanie jej 81,5% zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przy czym za okres 9 tygodniowej nieprzenoszalnej części tego urlopu dla drugiego rodzica przysługiwałby zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku niewykorzystania w pierwszym roku życia dziecka ani jednego dnia urlopu rodzicielskiego – na wniosek pracownika/ubezpieczonego następowałoby wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy zasiłku macierzyńskiego, a zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski wykorzystywany w kolejnych latach życia dziecka byłby płatny na poziomie 70% dla obojga rodziców.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeżeli chcesz mieć wyższy zasiłek przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w wysokości 81,5% należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku w terminie 21 dni od dnia porodu. W przypadku niewykorzystania w pierwszym roku życia dziecka ani jednego dnia urlopu rodzicielskiego będziesz miał prawo do wyrównania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy zasiłku macierzyńskiego.  

Wniosek w załączeniu.

W przypadku dodatkowych pytań proszę kontaktować się z pracownikami Biura Płac.

4Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego

Nowe przepisy wprowadziły dodatkową, 9 tygodniowa część urlopu rodzicielskiego na wyłączność dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 32 tygodni lub 34 tygodni, a pozostałe 9 tygodni zostaje do wykorzystania dla drugiego rodzica.

Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego od 26 kwietnia 2023 r. dla obojga rodziców wynosi więc:

  • 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (albo przyjęcia na wychowanie jednego dziecka),
  • 43 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (lub przyjęcia na wychowanie jednorazowo więcej niż jednego dziecka).

Nowe przepisy likwidują możliwość składania tzw. długiego wniosku składanego nie później niż 21 dni po porodzie. Ubezpieczony musi więc wnioskować o urlop rodzicielski na odrębnym wniosku, który powinien być złożony nie później niż 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia. W myśl znowelizowanych przepisów wnioskować o urlop rodzicielski można jednorazowo lub w nie więcej niż pięciu częściach. Urlop rodzicielski natomiast należy wykorzystać nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia.

Wniosek o tę nieobecność w załączeniu.

W przypadku dodatkowych pytań proszę kontaktować się z pracownikami Biura Kadr.

 

Dyrektor Centrum Kadrowo-Płacowego      
mgr Agnieszka Krukowska

    Komunikaty Centrum Kadrowo-Płacowego

    Autor
    Paweł Baran
    Data dodania
    30 maja 2023