Wizyta studyjna w Brukseli

Nikt nie spodziewał się takich emocji podczas krótkiej, bo trzydniowej wizyty studyjnej w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli. Spotkaliśmy „największe gwiazdy” europejskiej polityki oraz osoby, których na co dzień nie widzimy w mediach, ale wykonują najważniejszą pracę – tworzą podstawy działania Unii Europejskiej. Na zaproszenie Fransa Timmermansa, Pierwszego Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w dn. 5-8 lutego 2019 roku odwiedziliśmy stolicę Belgii i siedzibę Unii Europejskiej!

Za gorące przyjęcie i podzielenie się z nami tajnikami działania we Wspólnocie dziękujemy: dr Michałowi Rynkowskiemu ze Służby Prawnej KE, Marii Zuber zajmującej się ochroną ludności i pomocą humanitarną po klęskach żywiołowych (DG ECHO), Martynie Bildziukiewicz walczącej w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych z fake newsami, Fredowi d’Hondtowi z działu audiowizualnego KE oraz komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej za ciekawą dyskusję na temat walki Europy z gospodarką Chin, a także przewodniczącemu Rady Unii Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że mimo zaplanowanego spotkania z premier Wielkiej Brytanii, Theresą May, znalazł czas na dłuższą pogawędkę ze studentami z Lublina i Poznania!

Przede wszystkim dziękujemy Fransowi Timmermansowi za zaproszenie i rozmowę o przyszłości Europy. Nie stałoby się to jednak, gdyby nie nasza aktywność w trakcie polsko-niemieckich warsztatów studenckich, a przede wszystkim wystąpienie kolegi Artura Popławskiego, który pokazał się z najlepszej strony podczas Transgranicznego Dialogu Obywatelskiego we Frankfurcie nad Odrą.

Za opiekę oraz cierpliwość dziękujemy prof. Markowi Pietrasiowi oraz dr. Damianowi Szacawie, niezawodnym przewodnikom po meandrach stosunków międzynarodowych.

Organizatorem wizyty było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

W wyjeździe wzięli udział studenci Wydziału Politologii UMCS w składzie Jakub Bijak, Agnieszka Cyrklaff, Liliia Hrytsai, Ihor Kolisnichenko, Klaudia Kowalczyk, Dennis Kronemann, Agnieszka Makowska, Maksymilian Mordka, Artur Popławski, Artem Riasa, Paulina Sarzyńska, Jakub Świątek, Magdalena Wilczyńska, Mateusz Wzorek i Sofiia Zaiats.

Fot. A. Makowska, D. Szacawa, S. Zaiats

    Aktualności

    Data dodania
    28 lutego 2019