Piknik Pracowników UMCS: Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Stanisława Leszczyńskiego jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS. Powstał w 1953 r. z inicjatywy Stanisława Leszczyńskiego, który przez wiele lat pełnił w nim funkcje dyrektora, kierownika artystycznego i choreografa. Obecnie Zespołem kieruje kontynuujący tradycje rodzinne Lech Leszczyński.

Głównym celem działalności ZTL UMCS jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne, a także tańce i melodie ludowe innych narodów. Warto podkreślić, że członkowie Zespołu prezentują programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Zespół Tańca Ludowego UMCS może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Zespół jest dobrze znany polskim odbiorcom – w trakcie niemal 70 lat działalności dał ponad dziewięć tysięcy koncertów. Na swym koncie może odnotować 318 wojaży za granicę do 56 krajów na pięciu kontynentach, gdzie dał około sześciu tysięcy koncertów. Zespół Tańca Ludowego UMCS koncertował między innymi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w siedzibie UNESCO w Wiedniu, w paryskim teatrze „Bobino”. W 1988 r. Zespół reprezentował kontynent europejski na Międzynarodowym Festiwalu i uroczystym otwarciu XXIV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Czterokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II: Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001). Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO 1992 w Sewilli, EXPO 2000 w Hanowerze, EUROGATE 2000 w Taipei, Holiday World 2001 w Pradze. W 2006 r. Zespół Tańca Ludowego UMCS odbył tournèe artystyczne po Kazachstanie.

Fot. Bartosz Proll

Cieszymy się, że na tegorocznym Pikniku również zawirują pary w wielobarwnych strojach. Zespół Tańca Ludowego UMCS zaprezentuje się w repertuarze tradycyjnych polskich tańców ludowych. Tancerze ZTL wystąpią wraz z towarzyszącą im kapelą.

Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń.

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Baranowska
    Data dodania
    9 sierpnia 2022