Piknik Pracowników UMCS: „W Rytmie Chatki”

Zespół „W Rytmie Chatki” powstał w 2021 roku jako efekt warsztatów bębniarskich, prowadzonych przez Agnieszkę Kołczewską – muzyka, liderkę zespołu, animatorkę kultury związaną z Chatką Żaka od 1992 roku.

Źródło: www.umcs.pl

Studenci uczą się trudnej sztuki perkusyjnej od marca 2021 roku. Podczas zajęć warsztatowych młodzi artyści poznają tajniki gry na membranofonach, bębnach z ręki: techniki gry na afrykańskim djembe, kubańskim congu czy azjatyckiej darabuce oraz instrumentach perkusyjnych tzw. idiofonach (m.in. marakasy, reco-reco, cowbell). Zespół gra różnorodne rytmy: od tradycyjnych afrykańskich poprzez azjatyckie, huculskie, kubańskie, macedońskie oraz autorskie rytmy liderki – Agnieszki Kołczewskiej.

26 maja 2022 r. grupa zadebiutowała na małej scenie ACKiM UMCS Chatka Żaka w koncercie „Debiuty bębniarskie”. W specjalnym programie grupa zaprezentowała kilka z rytmów w oparciu o bębny djembe oraz inne instrumenty perkusyjne świata.

W skład zespołu wchodzą studenci – polscy, jak również pochodzący z Ukrainy, Białorusi i Rosji – lubelskich uczelni: UMCS, KUL, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz WSEI.

Misją zespołu jest nie tylko nauka gry na bębnach, ale także współpraca w grupie oraz pielęgnowanie szacunku dla innych kultur i zwyczajów.

Na Pikniku Pracowników UMCS zespół „W Rytmie Chatki” wystąpi ze wsparciem bardziej doświadczonych muzyków z grupy „Młode Djembe”.

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Baranowska
    Data dodania
    17 sierpnia 2022