Laureaci konkursu Miniatura 7

Miło jest nam poinformować o pierwszych sukcesach naszych naukowców w ramach 7 edycji konkursu Miniatura, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Nabór w konkursie prowadzony jest w sposób ciągły w okresie od 1 lutego 2023 do 31 lipca 2023.

Laureatem konkursu została Pani dr Iwona Gęca z Instytutu Nauk Chemicznych UMCS, która otrzymała środki w wysokości niespełna 30 tys. zł na realizację działania naukowego pn. „Zastosowanie trybu podwójnego nagromadzania i stripingu w połączeniu z układem przepływowym do obniżenia granicy wykrywalności i zwiększenia selektywności oznaczeń w analizie stripingowej As(III)".

Celem jej projektu jest wykorzystanie trybu podwójnego nagromadzania i stripingu jako nowego sposobu prowadzenia pomiarów woltamperometrycznych w połączeniu z układem przepływowym w metodzie anodowej woltamperometrii stripingowej. Do pomiarów wykorzystany będzie niestandardowy układ cztero-elektrodowy składający się z dwóch elektrod pracujących – elektrody o konwencjonalnych rozmiarach i mikroelektrody oraz z elektrody odniesienia i elektrody pomocniczej. Takie rozwiązanie pomiarowe łączące zalety wynikające z jednoczesnego zastosowania metody woltamperometrii stripingowej, podwójnego nagromadzania i stripingu oraz układu przepływowego wykorzystane zostanie do opracowania procedury oznaczania wysoce toksycznych jonów As(III) w obecności nadmiaru jonów Cu(II), które są głównym źródłem interferencji w przypadku oznaczania jonów arsenu metodą woltamperometrii stripingowej.


Drugim laureatem konkursu Miniatura został Pan dr Jakub Dadlez z Instytutu Filozofii UMCS, który otrzymał ponad 11 tys. zł na realizację działania naukowego pn. "Język ekonomii w filozofii Catherine Malabou".

Przedmiotem projektu jest pogłębiona analiza filozofii Catherine Malabou. Twórczość tej czołowej filozofki XXI wieku zyskała rozgłos i uznanie przede wszystkim dzięki pojęciu plastyczności. W ramach projektu dzieło Malabou zostanie zbadane pod szczególnym kątem: występowania w nim języka ekonomii. Przez język ekonomii należy rozumieć zarówno odniesienia do dyskursu ekonomicznego, jak i stosowanie pojęć o charakterze ekonomicznym w szerszym sensie („darowanie”, „dług”, „wymiana”, „rynek” itp.). Poruszone zostaną zagadnienia kapitalizmu kognitywnego i biopolityki, statusu podmiotowości i jej uwikłania w struktury społeczne – a wraz z nimi główne wyznawania współczesności.


W związku z tym, że nabór w konkursie Miniatura trwa jeszcze tylko do 31 lipca, osoby zainteresowane złożeniem aplikacji prosimy o kontakt z Centrum Badań Naukowych najpóźniej do 14 lipca 2023 r.

Odsyłamy do treści ogłoszenia o konkursie Miniatura – link.

    Aktualności

    Data dodania
    5 lipca 2023