Kongres Dwóch Unii w Lublinie (13-15 maja)

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym Kongresie Dwóch Unii, organizowanym w Lublinie w dniach 13-15 maja 2019 r. Miło nam poinformować, że współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

15 maja 2019 r. w budynku Wydziału oraz w Trybunale Koronnym odbędą się liczne sesje i dyskusje naukowe. Zainauguruje je konferencja pt. „Wspólnotowość i samorządność”, w której wezmą udział politolodzy i politycy. Wydarzenie będzie się składać z sesji „Oblicza intelektualne Europy Środkowej i Wschodniej” (godz. 9:30, aula na Wydziale Politologii) oraz „Europa w brutalnym świecie” (godz. 10, Trybunał Koronny).

Z kolei o godz. 12:00 w auli Wydziału Politologii odbędzie się panel pt. „Samorządowe tradycje dwóch Unii”, którego moderatorem będzie Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski. Zapraszamy do wysłuchania dyskusji na temat historii samorządów w Polsce i na Litwie oraz przekształceń samorządów w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy zastanowią się nad obecną kondycją i problemami wspólnoty.
Wstęp na sesje jest wolny.

Program wydarzeń organizowanych przez Wydział Politologii UMCS - 15 maja 2019 r.

Konferencja „Wspólnotowość i samorządność”
Miejsce: Trybunał Koronny w Lublinie, ul. Rynek 1 oraz Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, plac Litewski 3,
Organizator: Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

9:30-11:30 | Debata przy współudziale Instytutu Europy Środkowej „Oblicza intelektualne Europy Środkowej i Wschodniej” | Wydział Politologii (aula im. Ignacego Daszyńskiego)
Moderatorzy:
dr hab. Beata Surmacz, prof. UMCS, dyrektor Instytutu Europy Środkowej w Lublinie
prof. KUL Tomasz Stępniewski, Instytut Europy Środkowej w Lublinie

10:00-11:30 | Debata „Europa w Brutalnym Świecie” | Trybunał Koronny
Prelegenci:
prof. Didier Francfort (Uniwersytet w Nancy), Jerzy Kuczkiewicz („Le Soir”), prof. dr hab. Iwona Hofman (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej), dr Jolanta Kurska (Fundacja im. Bronisława Geremka), ks. prof. Alfred Wierzbicki (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

12:00-13:30 | „Samorządowe tradycje Europy dwóch unii” | Wydział Politologii (aula im. Ignacego Daszyńskiego)
Moderator: prof. dr hab. Stanisław Michałowski - Rektor UMCS
„Samorząd szlachecki od XVI do XVIII wieku w Rzeczypospolitej” - prof. dr hab. Henryk Gmiterek, UMCS
„Samorząd miejski w Rzeczypospolitej Obojga Narodów” - prof. dr hab. Ryszard Szczygieł, UMCS
„Samorząd terytorialny w Europie Zachodniej” - dr Katarzyna Radzik-Maruszak, UMCS
„Rola samorządu terytorialnego w transformacji ustrojowej państw Europy Środkowej i Wschodniej” - prof. dr hab. Jacek Wojnicki, UW

W załączniku znajduje się szczegółowy program wydarzenia.

Załączniki

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    14 maja 2019