Wyniki wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

9 grudnia 2022 r. po raz siódmy na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbył się wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Honorowym patronatem w tym roku Olimpiadę objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Komendant Wojewódzki Policji gen. Artur Bielecki, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski, Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Szcząchor, Pułkownik Jarosław Mokrzycki, Dowódca LITPOLUKRBRIG oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego powitania zgromadzonych w Auli gości. Słowo do uczestników Olimpiady skierowali prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, dr hab. prof. uczelni Wojciech Ziętara, Dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz dr Liliana Węgrzyn-Odzioba, Sekretarz Komisji Okręgowej Olimpiady.

Następnie uczniowie przystąpili do wojewódzkiego (drugiego) etapu Olimpiady, polegającego na napisaniu testu. Udział w nim wzięli autorzy 100 najlepszych esejów, które wybrano spośród 374 prac nadesłanych przez 473 zgłoszonych do 1. etapu olimpiady uczniów na terenie naszego województwa.

Po ukończeniu testu uczestnicy, czekając z niecierpliwością na wyniki, spędzili czas - przeznaczony na sprawdzenie przez komisję prac - na przygotowanej przez Wydział przerwie na pizzę, a także słuchając interesujących wykładów, zaprezentowanych przez doktoranta w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych mgr. Wojciecha Stachyrę (Gry wojenne i symulacje strategiczne w politologii) oraz naszego studenta na kierunku Bezpieczeństwo narodowe Pana Aleksandra Gizę ("Transformacja Wojska Polskiego - aspekt modernizacji").

Końcowym i zarazem kluczowym elementem wydarzenia było uroczyste ogłoszenie wyników testu. Tegorocznymi zwycięzcami wojewódzkiego etapu VII edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności zostali:

 • Miłosz Zawadzki - Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie,
 • Klaudia Sienkiewicz - I LO Lublin,
 • Natalia Ostrzyżek - I LO Świdnik,
 • Konrad Pisiak - I LO Świdnik,
 • Zofia Hetman - Prywatna Szkoła Podstawowa i Liceum im Królowej Jadwigi w Lublinie,
 • Adrianna Adamczyk - XXIV LO Lublin,
 • Mikołaj Rymanowski - V LO Lublin,
 • Maciej Kiesz - I LO Biłgoraj,
 • Oskar Jakóbczyk - V LO Lublin,
 • Paulina Michalak - V LO Lublin.

Wyłoniona dziesiątka laureatów w marcu 2023 roku będzie reprezentować województwo lubelskie na ogólnokrajowym etapie Olimpiady.

W ramach tegorocznej edycji Olimpiady dodatkowo ogłoszono konkurs pod patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy na esej pt. „Aktualność Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 2020 w aspekcie obecnych zmian środowiska bezpieczeństwa w Europie”.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się prace Patryka Głaza (XXIV LO w Lublinie), Nikoli Pogorzelskiej (V LO w Lublinie) i Macieja Kiesza (I LO Biłgoraj).

Ogłoszenie wyników i rozdanie ufundowanych przez UMCS i Urząd Miasta Lublin nagród odbyło się przy udziale przedstawicieli Patronów.

Serdecznie gratulujemy laureatom, uczestnikom, nauczycielom i opiekunom!


fot. Ihor Kolisnichenko

  Aktualności

  Data dodania
  20 grudnia 2022