VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ameryce Łacińskiej

Wydział Politologii i czasopismo naukowe „Anuario Latinoamericano - Ciencias Políticas y Relaciones Internacionales" objęły patronatem Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ameryce Łacińskiej, którego finał, w ramach szóstej edycji wydarzenia, odbył się 17 maja 2019 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie. Konkursowi patronowali także: Ambasada Argentyny w Polsce, Konsulat Honorowy Republiki Peru w Lublinie, Centrum Języka Portugalskiego/Camões i szkoła języka hiszpańskiego „Villablanca”.

Uczestnicy Konkursu wykazali się wiedzą na temat geografii i kultury Argentyny, Peru, Brazylii oraz Kolumbii. Do testu konkursowego w II etapie przystąpiło 36 uczniów z województwa lubelskiego, którzy startowali w dwóch kategoriach: klas gimnazjalnych i podstawowych oraz szkół średnich. Organizatorami konkursu byli nauczyciele geografii, historii i języka hiszpańskiego: Magdalena Żak–Szczypek, Ewa Mochol, Agnieszka Jargiło, Katarzyna Zarębska–Grodzicka i Rafał Zarębski we współpracy z klasą If i IIf.

Uczniowie, uczestnicy konkursu i nauczyciele wysłuchali wykładów zaproszonych gości.

Zbigniew Michalak, Konsul Honorowy Republiki Peru w Lublinie, Prezes Zarządu Lubelskiego Forum Pracodawców opowiedział o Peru i atrakcjach turystycznych tego kraju.

Prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Krzywicka z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii UMCS, Redaktor Naczelna czasopisma naukowego „Anuario Latinoamericano – Ciencias Políticas y Relaciones Internacionales” omówiła rolę periodyku w rozwoju badań naukowych nad Ameryką Łacińską i zaprezentowała działalność naukową Koła Latynoamerykanistów UMCS.

Dr Daniel Morales Ruvalcaba z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Sun Yat-sen University, meksykański politolog, pracujący w Chinach, przedstawił historię i aktualną sytuację ludności o meksykańskich korzeniach w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Mgr Aleksandra Jargiełło,  doktorantka na Wydziale Politologii UMCS, przewodnicząca Koła Latynoamerykanistów UMCS wygłosiła prelekcję na temat wpływu wojny narkotykowej na meksykańską kulturę.

Luis Alberto Villablanca Álvarez, Chilijczyk mieszkający w Polsce, działacz społeczny i oświatowy, właściciel szkoły języka hiszpańskiego „Villablanca” w Lublinie omówił problemy migracji w krajach Ameryki Łacińskiej.

Ks. Henryk Ślusarczyk ze zgromadzenia Misjonarzy Werbistów opowiedział o życiu religijnym i budowaniu tożsamości w wielonarodowej społeczności miasta Juranda w Brazylii.

Instytucje patronujące Konkursowi ufundowały nagrody laureatom:

w kategorii Gimnazja - Szkoły Podstawowe

I miejsce – Zofia Pyłypczuk ze Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 w Lublinie (pod opieką Katarzyny Pikul)

II miejsce – Bartłomiej Osiak ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach (pod opieką Marka Grudy)

III miejsce – Julia Deleszek ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie (pod opieką Izabeli Abramczuk)

w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce – Michał Gałan  z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie (pod opieką Beaty Cieszkowskiej- Gałan)

II miejsce – Katarzyna Bielak z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim (pod opieką  Józefa Bańki)

III miejsce – Katarzyna Cyrankiewicz z IX Liceum im. Mikołaja Kopernika w Lublinie (pod opieką Magdaleny Sałgut.

    Aktualności

    Data dodania
    7 czerwca 2019