Rozmowy dyplomatyczne z Markiem Brzezinskim, Ambasadorem USA w Polsce

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS ma przyjemność zaprosić pracowników i studentów Uczelni na spotkanie z Jego Ekscelencją Markiem Brzezinskim, Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce!

Spotkanie inauguruje cykl "Rozmowy Dyplomatyczne", w ramach którego Instytut zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym.

Termin spotkania: 7 grudnia 2022, godzina 10:30.

Miejsce: Aula A.1.08, Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, ul. Głęboka 45, Lublin

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu.

Język spotkania - angielski. Organizator nie zapewnia tłumaczenia na j. polski.


O Ambasadorze:

Mark Brzezinski został zaprzysiężony na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w dniu 22 grudnia, 2021 roku.

Wcześniej, w latach 2011-2015, pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji, wprowadzając innowacyjne metody wspierania amerykańsko-europejskiej wymiany handlowej i zapewniając realizację kluczowych szwedzkich inwestycji w Stanach Zjednoczonych, w tym decyzji firmy Volvo o budowie wartej 1 mld dolarów fabryki w Karolinie Południowej. Ambasador Brzeziński zorganizował również pierwszą w historii wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie. W jej trakcie wszystkich pięciu szefów rządów krajów skandynawskich wzięło udział w szczycie, który stał się impulsem do wypracowania amerykańsko-skandynawskiego podejścia strategicznego w dziedzinie energii, innowacji i zrównoważonego rozwoju. W 2015 roku został poproszony przez Biały Dom o pokierowanie strategicznymi działaniami dotyczącymi Arktyki jako pierwszy dyrektor wykonawczy Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu.

Ostatnio ambasador Brzezinski był założycielem i dyrektorem Brzezinski Strategies LLC. Był również dyrektorem zarządzającym w Makena Capital Management, gdzie kierował działaniami inwestycyjnymi firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Przez dziesięć lat był partnerem w firmie prawniczej McGuireWoods LLP, gdzie pomagał wypracować międzynarodową praktykę tej kancelarii w zakresie zgodności. W latach 1999-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Clintonie, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów.Ambasador Brzezinski jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej.

Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991-93, kiedy to prowadził badania i napisał książkę zatytułowaną „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. W 2010 roku został powołany do Rady ds. Stypendiów Zagranicznych Fulbrighta przy Departamencie Stanu. Otrzymał on tytuł BA w Dartmouth College, tytuł Juris Doctor w University of Virginia oraz obronił doktorat z nauk politycznych w Oxford University. Jest dumnym ojcem nastoletniej córki, Aurory Brzezinski.

(źródło: https://pl.usembassy.gov/pl/embassy-consulate-pl/ambasada-usa-w-warszawie/ambasador/)

    Aktualności

    Data dodania
    2 grudnia 2022