"PrzyPiSy" i "Symetryści" - promocja książek redaktorów POLITYKI

Serdecznie zapraszamy na promocję książek redaktorów tygodnika "Polityka": „PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat" autorstwa redaktora naczelnego Polityki Jerzego Baczyńskiego oraz „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy" autorstwa jego pierwszego zastępcy Mariusza Janickiego i publicysty Wiesława Władyki.

Termin: 11 października 2023 r. (środa), godz. 17:00

Miejsce: Aula A.1.16, Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS (ul. Głęboka 45 w Lublinie)

Wstęp wolny!

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.


"PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat" to książka, którą Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI, pisał przez ponad czterysta tygodni - równolegle do trwających nieprzerwanie od 2015 r. rządów Jarosława Kaczyńskiego i jego formacji. Teksty składające się na PrzyPiSy, których skromny tylko wybór trafił do książki, były publikowane pierwotnie na łamach POLITYKI w formie cotygodniowych komentarzy.

Cotygodnik Baczyńskiego to niezwykły publicystyczny serial, opis tego szczególnego eksperymentu, jakiemu przez niemal dekadę została poddana Polska pod rządami PiS-u i tzw. Zjednoczonej Prawicy. Dla samego autora te na bieżąco kreślone zapiski stały się „osobistym dziennikiem podróży przez nową rzeczywistość - Polskę-PiS w budowie".

Autor z wnikliwością doświadczonego redaktora i wieloletniego obserwatora życia publicznego kreśli obraz Polski i polskiego społeczeństwa pod rządami PiS, wpływu tej partii, jej polityki i propagandy, na wszystkie obszary i dziedziny życia. Przypomnijmy sobie zdarzenia i tematy, którymi żyliśmy w ciągu tych 8 lat, wypowiedzi i zachowania, które nas zaskakiwały, oburzały, wprawiały w zażenowanie. Z nadzieją, że już więcej tego samego nie będziemy przeżywać.

Źródło: J. Baczyński „PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat", Warszawa 2023


"Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy" to analiza pewnego polityczno-poznawczego fenomenu wraz z odpowiedziami na pytania, kim są tytułowi symetryści, w jaki sposób wspierali rząd Zjednoczonej Prawicy i czy ponownie przyczynią się do zwycięstwa PiS w nadchodzących wyborach.

Autorzy książki w 2016 r., zaraz na początku rządów PiS, wprowadzili pojęcie symetryzmu do słownika języka politycznego. W ich ocenie PiS demolujący ład konstytucyjny, praworządność, media, system edukacyjny, prawa kobiet i prawa mniejszości nie mógł być traktowany na równi z innymi partiami politycznymi. Symetryści zaś - dziennikarze, komentatorzy, eksperci i wyborcy - nie dostrzegają wyjątkowości obecnej władzy i, jak twierdzą, zachowują równy, właśnie symetryczny dystans do wszystkich sił polskiej sceny politycznej, w efekcie jednak taki sam do demokratów jak do autokratów.

Zdaniem autorów pojęcia symetryzmu przyczyniło się to do „unormalniania" systemu, który jawnie odchodzi od zasad liberalnej demokracji. Książka pokazuje dzieje symetryzmu w ostatnich siedmiu latach i jest również zbiorczą polemiką z adwersarzami.

Książka zawiera premierowy, niepublikowany wcześniej materiał, uzupełniony o kilka artykułów z tygodnika POLITYKA.

Źródło: M. Janicki, W. Władyka, Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy, Warszawa 2023

    Aktualności

    Data dodania
    10 października 2023