Konferencja bibliotekarzy na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa

W dniu 21 września 2023 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyła się IX Ogólnopolska konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych pod hasłem „Tego jeszcze nie było w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”.

Wydarzenie miało charakter praktyczny i było skierowane przede wszystkim do nauczycieli bibliotekarzy oraz pracowników bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Wzięło w nim udział blisko 180 osób reprezentujących środowisko bibliotekarskie z Lublina, regionu i kraju, w tym także przedstawiciele bibliotek publicznych, uniwersyteckich oraz innych instytucji kultury i edukacji. Uczestników konferencji łączyło zainteresowanie tematyką poszukiwania nowych rozwiązań oraz inspiracji, prowadzących do polepszenia jakości usług oferowanych użytkownikom współczesnych bibliotek i placówek oświatowo-kulturalnych.

Wśród zaproszonych Gości znaleźli się:

  • Bartłomiej Bałaban – członek Zarządu Województwa Lubelskiego;
  • Mirosław Wójcik – Wicekurator Lubelskiego Kuratorium Oświaty;
  • Jan Kozioł z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego;
  • Celina Stasiak - Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie;
  • dr Dorota Mach  - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu;
  • Anetta Sienkiewicz – Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu;
  • Mariusz Fajman – Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie;
  • Krzysztof Kołodziejczyk - Dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie;
  • Wiktor Kowalczyk - Kustosz Muzeum Dworek Wincentego Pola;
  • Iwona Pańpuch - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie;
  • Agnieszka Dąbek - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii;
  • Beata Sobczak - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turce.

Gości i uczestników konferencji powitała w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa pani Prodziekan - dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak, prof. UMCS. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonały: Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej - Barbara Rzeszutko oraz dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS - kierownik Katedry Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej UMCS.

W swoim wystąpieniu dyrektor Barbara Rzeszutko podkreśliła, że celem wydarzenia jest przedstawienie pomysłów i inicjatyw, które jak dotąd nie były w pełni wykorzystane w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych, a które mogą wpłynąć na jakość oferty, podejmowanych działań i rozwój tych instytucji. Zwróciła uwagę, że obecnie o popularności bibliotek nie decyduje liczba czy rodzaj posiadanych woluminów, lecz wprowadzane przez nie innowacje, za które uważa się fakty, procesy i zjawiska o charakterze technicznym, organizacyjnym, społecznym czy psychologicznym. W związku z tym biblioteki muszą nie tylko spełniać swoje podstawowe funkcje informacyjne i edukacyjne, ale także powinny inspirować, angażować użytkowników, wzbudzać ich ciekawość kulturową, intelektualną, ich kreatywność.

Profesor Anita Has-Tokarz zaznaczyła, że współczesne biblioteki to instytucje o ogromnym potencjale dla innowacyjnej gospodarki w przynajmniej trzech aspektach: infrastruktury (są coraz lepiej zaaranżowane architektonicznie, zmodernizowane, funkcjonalne przestrzennie i doposażone technologicznie); potencjału kadrowego (zatrudniają dobrze wykształconych pracowników doskonalących swe umiejętności w kierunku kompetencji przyszłości, podążających za przeobrażeniami technologicznymi, a także za dokonującą się zmianą pokoleniową w czytelnictwie); możliwości szerokiego odziaływania społecznego (informacyjnego, kulturowego, edukacyjnego, rozrywkowego etc.). Podkreśliła, że innowacje i innowacyjność, które stanowią „słowa-klucze” konferencji, mogą łączyć się z różnymi obszarami działań bibliotek: organizacyjnym – który służy stworzeniu funkcjonalnej, nowoczesnej przestrzeni bibliotecznej; zarządzania – który stanowi wyzwanie głównie dla kadry kierowniczej, poszukującej m.in. rozwiązań motywujących pracowników do rozwoju i doskonalenia się; i wreszcie - najistotniejszym w perspektywie zorganizowanej konferencji – tj. w obszarze poszukiwania i wdrażania nowych koncepcji, metod i narzędzi podnoszenia jakości oferowanych usług i możliwości oddziaływania na użytkownika.

Podczas konferencji referaty wygłosili:

- dr Grażyna Piechota z Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej nt. Innowacje na rzecz edukacji medialnej X0 w polskich bibliotekach szkolnych – dobre praktyki;

- Robert Zarębski, przedstawiciel Fundacji „Puść Latawca” oraz  marki osobistej „BabciaGrunia.pl” nt. Rozwijanie pasji czytelniczej – Jak „Śpiewająca biblioteka” wpływa na tworzenie pozytywnych skojarzeń z książkami?

 - Agnieszka Marcinkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turce nt. Poczytajka i czytelnicze przebudzenie mocy

- Agnieszka Kowalska z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie nt. Społeczna przestrzeń - biblioteka LO30

- Radosław Jarecki z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie nt. Na tropach nowych przedsięwzięć - współpraca Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie z Fundacją „Mała Misja”.

Dla uczestników konferencji przygotowano także kreatywne zajęcia W świecie fantazji i wyobraźni dziecka – warsztaty tworzenia obrazów strukturalnych, które prowadziły Maria Wójcik i Agata Gąsior z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im KEN w Lublinie – pasjonatki technik rękodzielniczych. Wzięło w nich udział 30 osób.


Konferencja stanowi cykliczne wydarzenie organizowane w ramach umowy o współpracy instytucjonalnej między Katedrą Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej a Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

Organizatorami wydarzenia były: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Katedra Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego - Jarosława Stawiarskiego, Wojewody Lubelskiego - Lecha Sprawki, Prezydenta Miasta Lublin - dr. Krzysztofa Żuka, Lubelskiego Kuratora Oświaty - Teresy Misiuk, Dziekana Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS - dr. hab. Wojciecha Ziętary, prof. UMCS i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.


Tekst: Anita Has-Tokarz

fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    27 września 2023