Kampania wyborcza okiem ekspertów - panel dyskusyjny

Już w najbliższy piątek zapraszamy na panel dyskusyjny pt. "Kampania wyborcza okiem ekspertów". Będzie to ostatnie wydarzenie z serii debat przedwyborczych na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Wśród zaproszonych ekspertów znajdą się: prof. dr hab. Wojciech Sokół, dr Tomasz Wicha oraz dr Łukasz Jędrzejski.

Termin: 13 października 2023 r., o godz. 14:00 

Miejsce: sala A.2.26, Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45)

Organizatorzy przewidują transmisję online.

Myśl przewodnia debaty brzmi: kampania wyborcza w dobie narastającego konfliktu politycznego.

Zaproszeni politolodzy będą dyskutować nad następującymi obszarami tematycznymi:

  • Główne osie narracyjne w kampanii wyborczej do Sejmu w 2023 roku — czy temat bezpieczeństwa zdominował przekaz?
  • Główne podmioty i płaszczyzny konfliktu politycznego w kampanii wyborczej do Sejmu w 2023 roku;
  • Komunikowanie polityczne w kampanii wyborczej oraz marketing wyborczy komitetów wyborczych
  • Analiza sondaży i prognoz dotyczących wyników wyborów parlamentarnych dnia 15.10
  • Jakie są potencjalne scenariusze powyborcze?
  • Referendum ogólnokrajowe — element gry politycznej?
  • Jak skutecznie weryfikować informacje w czasie kampanii? — dezinformacja i propaganda polityczna w kampanii

Dobór tematów pozwoli na kompleksowe i przekrojowe przeanalizowanie rywalizacji na rynku politycznym w czasie kampanii wyborczej do Sejmu RP. Eksperci wezmą pod lupę działania komitetów wyborczych pod względem budowania narracji czy strategii wyborczej. Przyjrzą się także temu, w jaki sposób podmioty polityczne kreują swój przekaz, do kogo jest on kierowany oraz jakie cele zakłada. Naukowcy podejmą się analizy potencjalnych wyników wyborczych, a także ewentualnych koalicji. Zostanie również wyjaśniona specyfika referendum ogólnokrajowego, które odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych.

W dyskusji będzie mogła zabrać głos każda osoba obecna na sali. 


Sylwetki zaproszonych ekspertów:

prof. dr hab. Wojciech Sokół — Głównymi obszarami badawczymi profesora są: partie polityczne i systemy partyjne, systemy wyborcze, współczesne instytucje i systemy polityczne, życie polityczne w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, rywalizacja polityczna, marketing wyborczy, legitymizacja władzy politycznej, metodologia badań politologicznych, historia polityczna, system obrony państwa i inne zagadnienia z bezpieczeństwa narodowego.

dr Tomasz Wicha — doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji; absolwent Akademii Dyplomatycznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP ukończonej złożeniem egzaminu dyplomatyczno-konsularnego i nadaniem stopnia dyplomatycznego. Główny obszar zainteresowań: polityka zagraniczna; dyplomacja; decydowanie polityczne, konflikt polityczny, polityki publiczne w praktyce, dyskurs polityczny, polityka naukowa RP.

dr Łukasz Jędrzejski — doktor nauk społecznych w zakresie Nauk o Polityce i Administracji. Główny obszar zainteresowań: Komunikowanie polityczne, międzykulturowe i międzynarodowe. Prasa polityczna okresu PRL. Polska myśl polityczna. Polska współczesna myśl polityczna Historia i działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Historia i działalność organizacji kobiecych w PRL Prasa dla kobiet.


Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Racja i Politologiczne Koło Naukowe UMCS. Wydarzenie patronatem medialnym objęło Radio Lublin oraz Jawny Lublin.

    Aktualności

    Data dodania
    12 października 2023