Gratulacje dla dr hab. prof. UMCS Grażyny Stachyry

Miło nam poinformować, że artykuł dr hab. prof. UMCS Grażyny Stachyry z Zakładu Komunikacji Społecznej Wydziału Politologii UMCS napisany wraz z prof. Leeną Ripatti-Torniainen z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Helsinkach pt. The human core of the public realm: Women prisoners’ performed ‘radio’ at the Majdanek concentration camp został przyjęty do druku w czasopiśmie brytyjskiego wydawcy Sage “Media Culture & amp; Society. Jest to już trzeci artykuł prof. Grażyny Stachyry publikowany w wydawnictwach z prestiżowej listy A.

Hannah Arendt i jej idee na temat sfery publicznej zainspirowały Autorki do analizowania fenomenu „Radia Majdanek” stworzonego przez więźniarki w obozie koncentracyjnym na Majdanku wiosną 1943 r. Kobiety z pamięci odtwarzały programy z przedwojennego radia, by zbudować specyficzną sferę, w której wzmacniały swoje poczucie człowieczeństwa i godności a jednocześnie walczyły o przetrwanie.

Dr hab. prof. UMCS Grażyna Stachyra jest także redaktorką tomu współredagowanego wraz z Tiziano Bonini z Uniwersytetu w Sienie oraz Madaleną Oliveira z Uniwersytetu w Bradze pt. Radio Relations: Policies and Aesthetics of the Medium, opublikowanego prze Cambridge Scholars Publishing (2018). W tym tomie zebrano artykuły zaprezentowane podczas konferencji ECREA Radio Research Section, która odbyła się w Lublinie we wrześniu 2017 r. Książka pokazuje radio jako medium różnorodnych relacji, łączące ludzi i miejsca; subtelne, ale wszechobecne, proste, lecz pełne wdzięku. Unikalna wartość tej książki tkwi zarówno w erudycyjnych esejach światowej sławy badaczy, prof. Seána Streeta z Bournemouth University (Sound, Silence and Identity) i prof. Enrico Menduniego (New Challenges for Radio Broadcasting in the Digital Era) z Università di Roma Tre, jak i w przemyśleniach badaczy komunikacji medialnej z Brazylii, Kanady, Włoch, Polski, Francji, Węgier, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Z pewnością zainspirują one historyków mediów, socjologów i samych dziennikarzy.

Oprócz artykułu redaktorki (The Theory of Parasocial Interaction ‘Intimacy at a Distance’ in Communication Practices of Contemporary Radio) tom zawiera także pracę dr hab. Ewy Nowak-Teter z Zakładu Dziennikarstwa Wydziału Politologii pt. Women’s Role Models in Radio Broadcasts. A Comparative Analysis Using Polish and British Examples.

Serdecznie gratulujemy!

    Aktualności

    Data dodania
    10 października 2018