DADA tak? tak! - zaproszenie na wernisaż

Zapraszamy na wernisaż wystawy "DADA tak? tak!" 28 października br. na godz. 18.00 do Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie. Swoje prace między innymi pokaże studentka I roku studiów III stopnia w zakresie nauki o mediach Kaja Kurczuk.

Obecny rok 2016 przypomina o okrągłej rocznicy 100-lecia od powstania międzynarodowego ruchu artystycznego DADA. Wolność, eksperyment, niezależność, dowcip, ironia, absurd, wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, rzeczy zużytych a nawet śmieci, mieszanie stylów i konwencji, zapożyczenia to jedne z wielu strategii, które wiążą się ze sztuką, teatrem, filmem, scenografią, literaturą czy tańcem z czasu dadaistów.

Hans Arp, Otto Dix, Marcel Duchamp, Max Ernst, Hugo Ball, Hannah Höch, Sofie Taeuber-Arp, Francis Picabia, Man Ray, Kurt Schwitters, Tristan Tzara, Richard Huelsenbeck, George Grosz i Marcel Janco to niektórzy z najbardziej znanych. Do sztuki wnieśli ready-mades, kolaż, tekst i przede wszystkim transgresję, która przewróciła do góry nogami całe dotychczasowe wyobrażenie kultury. Byli prekursorami, rewolucjonistami i awangardą swoich czasów. Choć ich aktywność w ruchu dadaistów zakończyła się bardzo szybko, bo już w latach 20. XX wieku, to właśnie oni wytyczyli zupełnie nieznane dotychczas perspektywy dla późniejszej sztuki.

Wystawa pt. „DADA tak? tak!” w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie jest inspirowana fenomenem tego ruchu. Chcemy nią wywołać ferment, uśmiech, refleksję, może zdziwienie, że świat wokół nas mimo 100 lat wciąż się kręci tak samo… tak – dada – tak – dada – tak…

Ekspozycję wzbogaci prezentacja obiektów nagromadzonych – z biura i magazynów Galerii Białej.

Wystawa otwarta będzie do 25.11.2016 od pon.-sob. 12.00-18.00

Kaja Kurczuk, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS oraz studentka I roku studiów III stopnia w zakresie nauki o mediach na Wydziale Politologii UMCS została zaproszona do udziału w wystawie DADA tak? tak! w Galerii Białej w Lublinie, gdzie pokaże obiekty nawiązujące do dadaizmu. Wystawa jest zorganizowana w stulecie narodzin ruchu daoistycznego  i ma charakter intermedialny. Biorą w niej udział artyści różnych pokoleń z Lublina i z całej Polski,  którzy odwołują się do tradycji dadaistycznej we współczesnej kulturze.

Zapraszamy!

 

    Aktualności

    Data dodania
    28 października 2016