Cykl wykładów dr Bożeny Cierlik z University College Cork

fot. strona internetowa University College Cork

Serdecznie zapraszamy społecznosć akademicką UMCS i członków społeczności lokalnej Lublina do udziału w cyklu wykładów dr Bożeny Cierlik, naukowczyni z University College Cork, która odwiedzi Lublin w dniach 11-15 marca 2024 roku w ramach Programu Mobilności Akademickiej ERASMUS PLUS.

W ramach swojego pobytu w Lublinie, Pani Doktor wygłosi na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS dwa wykłady:

14 marca 2024 r. | 14:40-16:10 | sala A.4.35: Irish neutrality – complexities, contradictions, and ambivalences

15 marca 2024 r. | 11:10-12:50 | sala A.2.14: Migration and democracy – changing face of European society – Ireland

Język spotkań - angielski. Organizator nie zapewnia tłumaczenia.

Serdecznie zapraszamy do udziału! Wstęp wolny.


O PRELEGENTCE:

Dr Bożena Cierlik jest wykładowcą historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w Szkole Historii UCC. Wdraża innowacyjny komponent Service-Learning w ramach długoterminowej strategii UCC dotyczącej trwałości wspólnych badań pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego i organizacjami społecznymi oraz atrybutów globalnego obywatelstwa. Była ekspertem-ewaluatorem w Programach Ramowych UE – Wyzwania rozszerzenia UE, Dostęp do cyfrowych zbiorów treści kulturowych i naukowych oraz Projektowanie zorientowane na użytkownika. Jej najnowsze publikacje - Życie blisko smoków.Polskie i irlandzkie walki o samostanowienie oraz Polscy studenci w UCC po II wojnie światowej. Jest laureatką wielu stypendiów dydaktycznych i badawczych oraz innych nagród („Wybitny Polak w Irlandii” – kategoria Edukacja, „Bene Merito”).

SZCZEGÓŁY WYKŁADÓW:

Irish neutrality – complexities, contradictions, and ambivalences 

Irlandzki nacjonalizm i walka o niepodległość stanowiły trwałą podstawę irlandzkiej polityki zagranicznej, a także transformacji dwustronnych stosunków z Wielką Brytanią. Irlandzkie podejście do stosunków międzynarodowych wymaga opracowania i zastosowania koncepcja neutralności, która jest postrzegana odmiennie niż w innych rejonach świata. Podczas wykładu omówione zostaną podstawy i rozwój irlandzkiej polityki bezpieczeństwa. Oraz odpowiedzi na pytanie, czy jest ona wciąż użyteczna w warunkach Europy XXI wieku, kiedy to społeczność międzynarodowa staje w obliczu rosnącego zakresu złożonych i wzajemnie powiązanych problemów globalnych, które wymagają skoordynowanych działań międzynarodowych. 

Migration and democracy – changing face of European society – Ireland

Biorąc pod uwagę wielkość polskiej, środkowoeuropejskiej i ukraińskiej diaspory w Irlandii, istnieje ogromna potrzeba prowadzenia ich przekrojowych badań społecznych, których jednym z istotniejszych wymiarów jest wpływ, jaki te społeczności wywierają na transformację irlandzkiego społeczeństwa na poziomie lokalnym i narodowym. Kultura, różnorodność i doświadczenie historyczne są przedmiotem badań i zrozumienia irlandzkiej społeczności akademickiej. Co więcej stają się również integralną częścią jej tożsamości badawczej. Dlatego zaangażowane badania pozwalają ukierunkować kreatywność społeczeństwa do zarządzania wyzwaniami społecznymi XXI wieku. Nauczyciele akademiccy stają przed pytaniami o to, co studenci powinni wiedzieć, aby efektywnie i odpowiedzialnie funkcjonować w zróżnicowanym, rozwarstwionym świecie oraz jak pogłębić zrozumienie koncepcji demokracji, poznać sprawiedliwość społeczną i zbadać zasadność tych zagadnień w szerszym świecie, jak i w społeczności lokalnej. Podczas seminarium zostanie poruszona kwestia promowania kompetencji demokratycznych w przestrzeni akademickiej. Wykorzystując Irlandię jako studium przypadku w zakresie zapewniania edukacji włączającej, będzie można zastanowić się nad wyzwaniami i możliwościami stojącymi przed pozostałymi społecznościami.

 

    Aktualności

    Data dodania
    15 marca 2024