„Profesura i popkultura” w Radiu Centrum (14.11. o godz. 19:00)

Polska w popkulturze

W „Profesurze i popkulturze” pytamy tym razem o polskość obecną w kulturze popularnej, która reprodukuje, redefiniuje i wzmacnia poczucie przynależności i tożsamości narodowej. W sytuacji, kiedy kultura popularna całkowicie pochłania pojęcie tego, co wysokie i niskie, bierze ona także na siebie odpowiedzialność za definiowanie „narodu” i „społeczeństwa”, tego wszystkiego, co dla niego jest kulturowo wartościowe. Stąd i (re)konstrukcje postaci, tematów, tekstów oraz obrazów w różnych formach reprezentacji nas samych wobec siebie i wobec innych - w literaturze, filmie i programach telewizyjnych, w muzyce, sporcie, modzie i reklamie - które stają się przejawem narodowego geniuszu, poszerzają i/lub obalają oficjalne wersje narodowej opowieści. Pytamy o palmę pierwszeństwa: o to, kto i dlaczego ma dziś największy wkład w światową popkulturę, w przekazywanie hegemonicznych znaczeń nas samych na skalę globalną? Pytanie to najpewniej pokłóci ze sobą nie tylko dyskutantów, lecz także i słuchaczy P&P.

Zapraszają wykładowcy Wydziału Politologii i Dziennikarstwa – medioznawcy z Katedry Teorii Mediów UMCS: uczony w piśmie Jan Hudzik, (pół)wytrawny znawca przedmiotu Piotr Celiński, aforysta dyplomowany Przemysław Wiatr oraz uczony w mowie Marcin Sanakiewicz.

„Profesura i popkultura” w czwartek (14.11.) o godz. 19:00, na żywo, tylko w Radiu Centrum (98,2 FM). Powtórka we wtorek o godz. 12:00.

    Aktualności

    Autor
    Artur Popławski
    Data dodania
    14 listopada 2019