Podsumowanie finału VI edycji warsztatów europejskich

7 listopada 2022 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbył się finał VI edycji warsztatów europejskich realizowanych przez Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS dla młodzieży ze szkół województwa lubelskiego. Tym razem w ramach Europejskiego Roku Młodzieży uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w warsztatach na temat zmian klimatu oraz poznać mechanizmy i narzędzia jakimi dysponuje Unia Europejska (UE), po to aby tym zmianom przeciwdziałać.

Warsztaty z udziałem ponad 90 uczniów z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie oraz Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie otworzyli: prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz dr hab. prof. UMCS Wojciech Ziętara, Dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

W wydarzeniu uczestniczył gość specjalny b. Ambasador Polski w Szwecji i Niemczech oraz Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce w latach 2016-2021, dr Marek Prawda, który przedstawił swój wykład na temat Europejskiego Zielonego Ładu, a następnie odpowiadał na pytania młodzieży.

Wartością dodaną spotkania było także aktywne uczestnictwo doktorantki w INoPiA Pani Liliiany Hrytsai, członkini Młodzieżowej Rady Klimatycznej działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska RP, która podzieliła się z młodzieżą swoimi doświadczeniami przez pryzmat aktywności w tej Radzie.

Całość spotkania poprowadziła dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, kierownik CDE UMCS, ekspert Team Europe oraz koordynator projektu europejskiego (nr 155/2021/SI2.861495) pt. W odpowiedzialności za przyszłość. Młodzież wobec zmian klimatu.

Szczegóły przebiegu wydarzenia pod linkiem.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    20 listopada 2022