"Anioł stróż. Wspomnienia z Lublina" - spotkanie promocyjne

Dzięki współpracy Instytutu Nauk o Kulturze UMCS oraz Ośrodka "Brama Grodzka - Teatru NN" ukazały się wspomnienia Doby-Nechy Cukierman, przedwojennej mieszkanki ul. Nadstawnej w Lublinie. Autorka opisuje życie w Lublinie w latach 1910- 1946. Jej opowieść skupia się na losach żydowskich rodzin Zajfsztajn i Cukierman (sięgających do XIX wieku) zamieszkujących w przy nieistniejącej dziś ul. Nadstawnej 20 oraz ul. Kalinowszczyzna.

We wspomnieniach pojawiają się nie tylko historie poszczególnych członków rodziny, lecz również opisy topografii miasta, obraz życia codziennego Żydów zarówno w czasie pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Pozwalają one na wgląd w życie społeczności żydowskiej Lublina, jej konflikty codzienne problemy oczami wykształconej kobiety z zamożnej rodziny.

Książka wpisuje się w cykl publikacji biograficznych związanych z żydowską historią miasta spisywanych, co warto podkreślić, głównie przez kobiety: Różę Fiszman-Sznajdman,Idę Gliksztajn ,Krystynę Modrzewską, Evę Eisenkeit (w opracowaniu Ester Minars), czy Nechamę Tec.

"Anioł Stróż" jest publikacją napisaną językiem bardzo osobistym, ale też bogatym w szczegóły topograficzne i faktograficzne. Trzeba jednak podkreślić, że wspomnienia te stanowią nie tyle spisany w czasie rzeczywistym materiał pamiętnikarski, co edycję, retrospektywne opracowanie i zebranie doświadczeń życiowych po wielu latach, w dodatku powstałe dosłownie po drugiej stronie globu. Z tego względu aktualne ich wydanie zostało opatrzone aparatem naukowym i poprzedzone wstępem Piotra Sewruka i dr Teresy Klimowicz. Przekładu książki dokonała Monika Metlerska-Colerick.

Spotkanie promocyjne odbędzie się w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" 27 kwietnia 2022 o godz. 17:00.

W spotkaniu udział wezmą: Andrzej Jaroszyński, Piotr Sewruk, dr hab. Adam Kopciowski.

 

    Aktualności

    Data dodania
    22 kwietnia 2022