XVII Lubelski Festiwal Nauki

XVII Lubelski Festiwal Nauki

W dniach 18-24 września 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tegorocznym hasłem jest „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Szczegóły zobacz na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/  
W ramach Festiwalu zaplanowano dwa spotkania z archeologią realizowane przez dr. Piotra Mączyńskiego i dr. Marcina Maciejewskiego oraz studentów - Agnieszkę Naworol, Ewelinę Bogudzińską, Agnieszkę Źrubek, Agatę Prus i Patryka Węgłowskiego.

Temat: Archeologia w teorii i praktyce (prezentacja mulimedialna, laboratorium, wystawa)
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca archeologa, a może chcecie przyjrzeć się z bliska zabytkom archeologicznym… przebadać je? Jeśli tak, to dobrze trafiliście!. Nasi Studenci z Koła Naukowego działającego przy Instytucie Archeologii UMCS przygotowali dla Was ciekawe spotkanie. W ramach którego dowiecie się jak wygląda praca archeologa od "podszewki", czyli od momentu wbicia pierwszej łopaty, poprzez opracowanie zabytków, aż do uzyskania efektu końcowego – czyli publikacji. W drugiej części spotkania będzie można obejrzeć wystawę prezentującą najciekawsze zabytki pradziejowe i średniowieczne, które na co dzień przechowywane są w magazynach Instytutu Archeologii UMCS.
szczegóły zobacz: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekt,archeologia-w-teorii-i-praktyce,pid4390.html 

Temat: Czy bogactwo daje szczęście? Rozważania z perspektywy archeologii, mitów i popkultury (wykład)
Archeolodzy odkrywają bardzo różne rzeczy. Czasami są to relikty miejsc, w których społeczności sprzed setek i tysięcy lat chroniły się przed zimnem i deszczem, czyli po prostu ich domostwa. Czasami są to miejsca, w których produkowane były różne przedmioty używane na co dzień. W innych przypadkach są to groby. Zdarzają się też znaleziska nazywane skarbami, słowo to budzi jednoznaczne skojarzenia i mówi nam jak je interpretowano. 
Ale czy na pewno odkrycie drogocennych przedmiotów przynosi szczęście? Na to pytanie postara się odpowiedzieć archeolog zajmujący się w swoich badaniach skarbami. Nie będzie jednak opowiadał o swoich odkryciach, nie będzie też pokazywał zabytków z dawnych epok. Skupi się na mitach, w których pojawiają się skarby oraz wizji skarbów w kulturze popularnej. Pokaże, jak bardzo nasza teraźniejszość przeplata się z przeszłością, jak pewne wzorce kulturowe reprodukowane są w coraz to nowszych tekstach kultury.
szczegóły zobacz: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekt,czy-bogactwo-daje-szczescie-rozwazania-z-perspektywy-archeologii-mitow-i-popkultury,pid4392.html 

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    12 września 2021