9.06 - Garden Movie – wernisaż wystawy studenckich filmów w technologii AR w Ogrodzie Botanicznym UMCS

„Powiedziałam Ci, że ludzie, z którymi rozmawialiśmy, nie zrozumieli naszej idei, że oni w nauczaniu nauk przyrodniczych dostrzegają wyłącznie przedstawianie powszechnie znanych faktów.
Nie pojęli, że chodziło nam o to, by dzieci nauczyły się prawdziwie kochać przyrodę i życie, a zarazem pragnęły ją poznawać.”  Maria Curie-Skłodowska

 Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na wernisaż wystawy studenckich filmów w technologii AR - Garden Movie, który odbędzie się na terenie Ogrodu w Dworku Kościuszków 9.06.2022 r. o godz. 13.00.

Cykl filmów Garden Movie powstał pod wpływem wystawy „Noblistka zapisana w zieleni”, lubelskiej artystki Krystyny Rudzkiej Przychody prezentowanej w Dworku Kościuszków na jubileusz 75-lecia Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w 2019 r. oraz materiałów o roślinach Marii, opracowanych przez dr Grażynę Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. Na ich podstawie powstaje wydawnictwo pod tym samym tytułem.

Inspiracją do obu wystaw było zamiłowanie Marii Curie Skłodowskiej do roślin. Przyroda dla Marii stanowiła istotny element życia osobistego, jak i naukowego, łączyła ją z nauką. Stosunek do przyrody wyrażała w wielu wystąpieniach naukowych, czerpała swoją wiedzę z natury. Świat roślin Noblistki: jawory, dęby, lipy, głogi, mahonie, azalie, jałowce, róże, irysy, wrzosy, hortensje, barwinki, zawilce, pelargonie, akacje, złotokapy, lilie, glicynie, jaskry, nenufary, kaczeńce możemy zobaczyć spacerując po Ogrodzie Botanicznym UMCS. Na wystawie poznajemy ten świat w interpretacji studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Autorzy filmów używając współczesnej technologii AR (rzeczywistość rozszerzona), poprzez zastosowanie metafor, ilustrują obrazowo rośliny i wyrażają swój stosunek do natury. Wystarczy udać się na spacer po Ogrodzie Botanicznym i zauważywszy tabliczkę z kodem QR zeskanować go smartfonem, aby przenieść się w świat wyobraźni autorów filmów. Osobą czuwającą nad realizacją filmów jest opiekunka artystyczna oraz kuratorka wystawy dr hab. Joanna Polak prof. PJATK, która stworzyła również czołówkę do wystawy.

Wydarzenie pod patronatem Rektora UMCS, prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego.

Wernisażowi towarzyszy wystawa: Noblistka zapisana w zieleni -Krystyny Rudzkiej -Przychody prezentowana w Dworku Kościuszków.

Wystawa czynna będzie od 9.06.2022 do 31.10.2022 w godzinach otwarcia Ogrodu Botanicznego UMCS.

    Aktualności

    Autor
    Błażej Maciorowski
    Data dodania
    7 czerwca 2022