Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych

Szklarnie Ogrodu Botanicznego zostały wybudowane w latach 1965-1968 jako typowe szklarnie produkcyjne. Dwie z nich zostały zaadaptowane do gromadzenia i prezentowania zbiorów dla potrzeb dydaktycznych i naukowych. W pierwszym roku opiekę nad działem roślin tropikalnych i subtropikalnych prowadzili wspólnie dr Elżbieta Teske i dr Mieczysław Kseniak. Dr Elżbieta Teske sprawowała opiekę do 1999 roku. Od 1997 roku opiekę nad kolekcją sukulentów, a od 1999 roku nad całym działem, przejęła dr Grażyna Szymczak.

Na powierzchni ok. 700 m2 zgromadzonych jest ponad 1600 taksonów roślin pochodzących z klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Jedną ze szklarni zajmuje, licząca ponad 900 gatunków i odmian, kolekcja sukulentów pochodzących z obszarów suchych, pustyń i półpustyń Afryki i obu Ameryk.

Najliczniej reprezentowane są kaktusy – ponad 400 taksonów. Pozostałe sukulenty to m.in. wilczomlecze, aloesy, agawy, grubosze, rozchodniki, kalanchoe i tzw. żywe kamienie. Interesującą grupą są sukulenty z rodziny trojeściowatych (włączanej obecnie do rodziny toinowatych), tzw. stapeliowe, w naturze występujące głównie w południowej Afryce. Kolekcja ta jest największą w Polsce i liczy ponad 130 gatunków i odmian.

W kolejnej szklarni zgromadzono rośliny wilgotnych lasów tropikalnych, reprezentowane m.in. przez begonie, peperomie, figowce, pnącza - męczennice, kokornaki, bugenwille, hoje, filodendrony, monstery oraz nadrzewne (epifityczne) - storczyki, bromelie, paprocie. Roślinność Australii i Nowej Zelandii reprezentowana jest przez akacje, kazuaryny, kufliki, eukaliptusy.

Przedstawiciele flory śródziemnomorskiej to oliwka, oleander, mirt, wawrzyn (laur) szlachetny, myszopłoch. W szklarniach rośnie wiele roślin użytkowych, występujących i uprawianych w cieplejszych rejonach świata, m.in. kawa, banany, wanilia, figa, papaja, marakuja, rośliny cytrusowe, bawełna, granat, pieprz czarny, palma daktylowa, chleb świętojański, nieśplik japoński.

Niewielką powierzchnię przy szklarni zajmują kaktusy, głównie opuncje, znoszące niskie temperatury naszego klimatu, szczególnie dekoracyjne podczas kwitnienia w czerwcu i lipcu.

Kurator - dr Grażyna Szymczak