Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna Tilia cordata drzewo należące do rodziny ślazowatych. Osiąga wysokość do 30 m, tworzy okazałą, stożkowatą, zaokrągloną koronę na prostym pniu. Kora lipy jest szara i popękana, a sercowate liście stosunkowo małe (5-8 cm). Lipa drobnolistna kwitnie w czerwcu. Jej kwiaty są obupłciowe, a ich intensywny zapach przywabia pszczoły. Jej owoce, zwane orzeszkami, są okrągłe, gładkie, o cienkich ściankach. Można je z łatwością rozkruszyć palcami, czego się nie da zrobić z orzeszkami jej krewniaczki lipy szerokolistnej.

Lipę drobnolistną łatwo odróżnić od lipy szerokolistnej po barwie włosków w kątach nerwów na spodniej stronie liścia. U lipy drobnolistnej włoski są brązowawe, a u szerokolistnej mają kolor biały.

Lipa stanowiła niezwykle cenny produkt do wyrobu przedmiotów użytku domowego. Drewno lipowe jest miękkie i łatwe w obróbce, nadaje się szczególnie do prac snycerskich i rzeźbiarskich. Prawdziwym skarbem ludności wiejskiej było lipowe łyko. Lipa dostarczała również surowca do wypalania węgla drzewnego. Wywar z kwiatów tego drzewa jest często stosowany przy kaszlu i przeziębieniach. Lipa jest rośliną miododajną, a miód lipowy ma podobne właściwości lecznicze jak lipowe kwiaty.

Lipa to jedna z najważniejszych roślin w kulturze Słowian, święte drzewo. Wierzono, że lipa sprowadza szczęście i zgodę w rodzinie (sadzono ją nieopodal domostw), jest zaś nieprzyjazna złym duchom i czarownicom oraz chroni przed piorunami.