Bażant zwyczajny

Bażant zwyczajny, bażant Phasianus colchicus - to piękny ptak z rodziny bażantowatych, cenny gatunek łowny. Samica jest mniejsza i niewidoczna w zlewającym się z otoczeniem, szarorudym kolorze z ciemnymi prążkami na grzbiecie. Ma krótki ogon.

U samców głowa jest najczęściej zielona z metalicznym połyskiem, dwoma niewielkimi czubkami, a wokół oczu występuje duża czerwona, naga plama, biała obroża na szyi, plecy są rdzawe, złotawe z fioletowym połyskiem, pióra rdzawe z jasnym brzegiem, barki pstre. Pióra wyglądają jak łuski, przód ciała jest ciemny, metalizujący, ogon długi, żółtobrunatny z prążkami. Nogi są zaopatrzone w ostrogi.

Gatunek ten pochodzi ze wschodniej Azji, i został sprowadzany do Europy już w czasach rzymskich.

Bażant lubi tereny dość wilgotne, gęste zarośla nadrzeczne, skraje pól uprawnych, skraje mniejszych drzewostanów o gęstym podszycie, a także łany trzcin. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga również drzew do nocowania i urozmaiconych żerowisk.

Bażant żywi się głównie ziarnem i młodymi roślinami, ale latem zjada także sporo owadów i innych bezkręgowców, w tym takie szkodniki upraw jak stonka ziemniaczana czy ślimaki.