8 maja - Shinrin-yoku i hanami

Shinrin-yoku & hanami czyli kąpiel leśna połączona z piknikiem japońskim. Tematem przewodnim będzie piękno ulotnej chwili, której symbolem są rozkwitające drzewa i kwiaty.

Początek maja to czas, w którym wiśnie, śliwy i jabłonie przyoblekają się delikatnymi, bladoróżowymi i białymi kwiatami. W Japonii hanami czyli podziwianie kwitnących wiśni sakura, to czas celebrowania, spotkań ze znajomymi oraz pikników na łonie natury. To czas docenienia otaczającego nas piękna budzącej się do życia przyrody. Inspirowani tym pięknym zwyczajem chcielibyśmy zaprosić Państwa do spędzania czasu w otoczeniu rozwijających się liści drzew, kiełkujących roślin i pierwszych rozkwitających kwiatów.
 
Spotkanie rozpoczniemy kąpielą leśną – wywodzącą się z Japonii sztuką zanurzenia się wszystkimi zmysłami w leśnej/ogrodowej przestrzeni, mającą formę wolnego, kontemplacyjnego spaceru pozwalającego na nawiązanie kontaktu ze sobą oraz otaczającą naturą. Podczas kąpieli doświadczymy poczucia relaksu, spokoju i zharmonizowania dzięki technikom oddechowym i pogłębionej uważności. Nie zabraknie nawiązań do kultury japońskiej: wspólnie przekroczymy symboliczną bramę tori zostawiając za sobą zmartwienia codzienności, wejdziemy do ogrodowej przestrzeni z intencją którą symbolizować będzie wylosowane słowo w języku japońskim, skontaktujemy się z naszą kreatywnością i spróbujemy napisać proste haiku – trzywersową formę wiersza poświęconą naturze i doświadczanym emocjom. Dzięki wszystkim ćwiczeniom, byciu bliżej siebie i bliżej natury będziemy mieć szansę doznania ichigo-ichi – tak Japończycy określają jedyny taki moment w życiu, ulotność chwili, spotkanie, które już więcej się nie powtórzy...
 
W drugiej części wydarzenia oddamy się celebrowaniu wiosny na naszym trawniku pod kwitnącymi drzewkami. Obejrzymy symboliczną ceremonię parzenia herbaty zwaną channoyu i degustować będziemy zielony napar z tradycyjnej japońskiej herbaty matcha. Skosztujemy japońskich słodyczy, przekąsek i napojów. Jak na prawdziwe hanami przystało, zaprosimy Państwa także na poczęstunek sushi.

W części edukacyjnej pikniku będzie okazja do wykaligrafowania swojego imienia po japońsku, poznania kilku zwrotów w tym języku oraz ubrania kimona.
 
Zajęcia poprowadzi Aneta Mojduszka- psycholożka, kulturoznawczyni i ekspertka z zakresu kultury japońskiej, miłośniczka natury oraz trenerka shinrin-yoku (kąpieli leśnych).
 
Czas trwania: 3-4 godziny
Termin: niedziela 8 maja godz. 14.00
Miejsce: Ogród Botaniczny UMCS, zbiórka grupy przy wejściu od ul. Willowej o 13:45
Koszt: 65 zł (płatne w dniu zajęć)
Zapisy pod nr tel: 509 228 513
Zapisy trwają do 7 maja do godz. 12:00
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 
fb: Leśne wSPArcie

    Aktualności

    Autor
    Błażej Maciorowski
    Data dodania
    4 maja 2022