Warsztaty szkoleniowe dla studentów WF

20 stycznia 2022 r. w Sali Obrad Rady Wydziału Filologicznego UMCS odbyły się zdalne warsztaty szkoleniowe dla studentów III roku logopedii z audiologią, w ramach przedmiotu „Chirurgiczne metody leczenia zaburzeń słuchu”. Prowadzącym warsztaty był prof. dr hab. n. med. i o zdr. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński, ceniony otorynolaryngolog, audiolog i foniatra z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.

Tematyka zajęć obejmowała badania słuchu, otochirurgię oraz protezowanie słuchu.

W czasie warsztatów nasi studenci poruszali się w obrębie trzech stanowisk edukacyjnych, w ramach jednego z wyżej wymienionych ćwiczeń, w grupach 6-7 osobowych.

Podczas zajęć wykorzystywane były najnowsze rozwiązania w zakresie audiologii, dzięki uprzejmości firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o. oraz Centrum Słuchu i Mowy Sp. z o.o.

Na stanowisku diagnostycznym studenci mieli możliwość wykonania audiometrii tonalnej oraz testów centralnych na Platformie Badań Zmysłów, przygotowywali pacjenta i wykonywali badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu, na systemie Vivosonic Integrity.

W ramach ćwiczeń otochirurgicznych studenci mogli zobaczyć na żywo prawdziwe protezki ucha środkowego, dreny oraz systemy implantów ślimakowych, ucha środkowego i kostnych. Dodatkowo uczestnicy warsztatów zapoznali się z kryteriami audiologicznymi do zabiegów, mieli sposobność samodzielnie przygotować protezki oraz umieścić je w strukturze ucha środkowego i tym samym poczuć się jak prawdziwi chirurdzy.

Na stanowisku z aparatami słuchowymi studenci zobaczyli najnowsze aplikacje i rozwiązania technologiczne, zastosowane w aparatach ReSound, dostępne bezprzewodowe urządzenia wspomagające słyszenie, obserwowali również, jak wygląda zdalne dopasowanie aparatów słuchowych.

Warsztaty dały wyjątkową sposobność do wymiany dotychczasowych doświadczeń, umożliwiły zebranie informacji na temat ewentualnej możliwości rozwoju kariery zawodowej w dziedzinie audiologii.

W spotkaniu uczestniczyli również: Iwona Tomaszewska-Hert z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, prowadząca badania słuchu, Bartłomiej Szylz z GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o., odpowiedzialny za część otochirurgiczną oraz Jakub Waraczewski, protetyk słuchu z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, odpowiedzialny za część poświęconą protetyce słuchu i aparatom słuchowym. 

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS to sieć 23. wysoko wyspecjalizowanych placówek, mających swoje siedziby w Polsce i poza granicami kraju. Od kilkunastu lat świadczy specjalistyczne usługi, w zakresie diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji pacjentów, w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Należy do nich m.in. unikalna terapia zaburzeń centralnych procesów przetwarzania słuchowego metodą Skarżyńskiego, wykorzystująca opracowane przy udziale specjalistów CSIM innowacyjne urządzenie – Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej (SPPS-S).

Firma GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o. jest dystrybutorem aparatów słuchowych i aparatury medycznej oraz producentem indywidualnych wkładek usznych. Dostarcza wysokiej jakości rozwiązania w zakresie audiologii.

    Aktualności

    Data dodania
    1 lutego 2022