Dowód 5.

Popularyzacja I.B. Singera i kultury żydowskiej

Popularyzacja twórczości I. B. Singera i literatury żydowskiej przejawia się w regularnych spotkaniach, audycjach radiowych i webinariach w instytucjach kultury, mediach, ośrodkach naukowych i polonijnych. Wyraża się także  w formie anglojęzycznego kompendium poświęconemu nobliście – w serii Oxford Bibliographies – Jewish Studies. Jest to największy zbiór zweryfikowanych informacji o Singerze oraz kompletne zestawienie najważniejszych prac na jego temat.

1. Bitwa o literaturę: Isaac Bashevis Singer

Spotkanie w ramach cyklu "Bitwa o literaturę" odbyło się  9.04.2019.  Było  poświęcone życiu i twórczości I. B. Singera. Prowadzenie: Jerzy Sosnowski, goście: prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Agata Tuszyńska, Witold Dąbrowski. Materiał wideo udostępniono na Stronie Teatru Starego, a także w mediach społecznościowych: FB Teatru Starego i Wydziału Filozofii KUL w ramach cyklu "Wykłady na czas pandemii". Transmisja wykładu miała 392 wyświetlenia.

 

 

 

 

2. Tablica upamiętniająca Singera

Prof. Adamczyk-Garbowska odegrała kluczową rolę w opracowaniu treści tablicy upamiętniającej laureata literackiej Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera na ul. Krochmalnej w Warszawie, która została odsłonięta w 2018 r. Relacje na stronie Instytutu Książki i dzieje.pl.

3. Isaac Bashevis Singer, Oxford Bibliographies in Jewish Studies

Opracowanie przez prof. Monikę Adamczyk-Garbowską bibliografii książek i artykułów naukowych na temat I.B. Singera oraz krótkiego biogramu Singera na międzynarodowym portalu "Oxford Bibliographies" w sekcji Jewish Studies, pod red. Naomi Seidman, funkcjonującym w ramach wydawnictwa Oxford University Press. Autorzy haseł są afiliowani w ośrodkach naukowych i kulturalnych na całym świecie, jedynie 4 osoby spośród wszystkich 237 autorów wywodzą się z polskich ośrodków naukowych. Recenzowane hasło słownikowo-bibliograficzne "Isaac Bashevis Singer", opublikowano w czerwcu 2018 r., jest stale aktualizowane i rozbudowywane.

 

 

 

 

4. Singer w  programie drugim  Polskiego Radia

Audycja poświęcona I.B. Singerowi w 2. Programie Polskiego Radia. Tytuł audycji: Strefa literatury, prowadzenie: Anna Lisiecka i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, goście: prof. Monika Adamczyk-Garbowska oraz dr Hanna Węgrzynek, data emisji: 14.07.2019.

 

 

5. Bitwa o literaturę: Literatura żydowska

Spotkanie w ramach cyklu "Bitwa o literaturę", 12.10.2021, spotkanie "W cieniu" poświęcone literaturze żydowskiej na ziemiach polskich przed 1939 rokiem. Goście: prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Sławomir Jacek Żurek, Prowadząca: Grażyna Lutosławska, lektor: Konrad Biel. Relacja video na stronie Teatru Starego. Transmisja spotkania na oficjalnym profilu Teatru Starego w Lublinie na FB, który ma prawie 17 tysięcy obserwatorów, miała dotychczas 524 wyświetlenia.

 

 

 

 

Do wydarzenia tego  nawiązano w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” 24.10.2021 w Radiu Lublin:  „W cieniu”, tak zatytułowane było spotkanie w Teatrze Starym, podczas którego goście Grażyny Lutosławskiej: prof. Monika Adamczyk-Garbowska i prof. Sławomir Jacek Żurek mówili m.in. o tym, z czym był związany rozkwit literatury żydowskiej na ziemiach polskich przed 1939 rokiem? Czym się charakteryzowała? W jakim języku była pisana? W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”przywołamy fragment rozmowy dotyczący rodzeństwa Singerów (Ester Kreitman, Israel Joszua Singer i Isaac Bashevis Singer). Nie tylko bowiem noblista był w tej rodzinie utalentowany literacko.

6. Międzynarodowe webinarium o Singerze

“30 years on: Perceptions of Isaac Bashevis Singer’s Works in the World Today", 19.10.2021, organizatorzy: Uniwersytet w Ottawie, UMCS, Ambasada Polska w Ottawie. Uczestnicy: prof. Monika Adamczyk-Garbowska (UMCS), Anita Norich (University of Michigan), Jan Schwarz (Lund University), Hernan Tesler-Mabé (University of Ottawa), Natalia Vesselova (University of Ottawa).

 

 

 

 

7. „Jentl” w tłumaczeniu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Roberta Talarczyka

Premiera spektaklu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich odbyła  się 26 listopada 2021 na dużej scenie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, prof. Monika Adamczyk-Garbowska napisała tekst do programu wydarzenia pt. "Różne oblicza Jentl" (PDF) .

8. Obecnie prof. Adamczyk-Garbowska przygotowuje dla Ossolineum w serii wydań klasyki Biblioteki Narodowej  wybór opowiadań I.B. Singera. Bedzie on drugim pisarzem (obok I.L. Pereca, którego utwory wydano w tej serii), tworzącym w jidysz, który doczeka się takiego wydania.