Nasi absolwenci - Monika Bajka

Monika Bajka, absolwentka archeologii UMCS rocznik 2006:

O archeologii

Studia na kierunku archeologia i praca w tym zawodzie to odkrywanie różnorodności kultur świata, dotykanie tajemnic przeszłości, to przygody, które nie przytrafiają się w innych zawodach, to zajęcie, które nigdy nie jest rutyną, zawsze fascynuje, za każdym razem zaskakuje. Archeolog w pracy poszukuje prawdy, myśli, interpretuje i nigdy nie przestaje się uczyć, bo rozmaitość społeczeństw świata jest ogromna, a możliwość ich poznania nie jest absolutna.

Instytut i studia

Instytut Archeologii UMCS w Lublinie w czasie kiedy dokonywałam wyboru miejsca studiów miał opinię „technikum archeologicznego” ze względu na dużą ilość praktyk terenowych. Udział w badaniach wykopaliskowych i powierzchniowych w trakcie studiów był nie tylko dobrą, terenową szkołą archeologii, był też możliwością sprawdzenia się w pracy w zespole i w trudnych warunkach. To zdecydowanie studia dla osób, które lubią wyzwania.

Czas studiów w Instytucie Archeologii UMCS w Lublinie wykorzystałam w pełni na zdobycie jak największej ilości informacji i archeologicznych, terenowych doświadczeń. Brałam udział w dodatkowych wykładach, badaniach wykopaliskowych oraz współpracowałam z Kołem Naukowym Studentów Archeologii UMCS, gdzie zrodziły się moje zainteresowania odtwórstwem prahistorycznym. Na IV roku studiów zostałam zaproszona przez Dyrektora Instytutu, Profesora Andrzeja Kokowskiego do współpracy w projekcie DYABOLA.

Praca zawodowa

Po ukończeniu studiów w latach 2009-2016 pracowałam w Dziale Archeologicznym w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, kontynuując współpracę z Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie, przede wszystkim poprzez uczestniczenie we wspólnych badaniach terenowych. Szczególnie dobrze oceniam współpracę z dr. hab. Markiem Florkiem, pracownikiem Instytutu, ale związanym też zawodowo z regionem sandomierskim, oraz ze studentami Instytutu, którzy odbywali praktyki terenowe w Sandomierzu i okolicach. Z niektórymi z tych osób nie tylko utrzymuję kontakt, ale też jako przyjaciele ze wspólną pasją jesteśmy członkami Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej, nieformalnej grupy, założonej w 2014 roku, której celem jest przede wszystkim promocja dziedzictwa archeologicznego i organizowanie działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

A teraz jako pracownik Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe nadal korzystam z całego spektrum doświadczeń i wiedzy zdobytych w czasie studiów archeologicznych na UMCS w Lublinie.

    Aktualności

    Autor
    Urszula Kurzątkowska
    Data dodania
    17 stycznia 2017