Wystawa lalek dr hab. Aliny Orłowskiej prof. nadzw. UMCS

Zapraszamy na wystawę „Akka, motanka, kostroma, pacynka. Magia lalek dr hab. Aliny Orłowskiej prof. nadzw. UMCS” w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Lalka, zanim stała się zabawką, była ważnym elementem praktyk obrzędowych i magicznych rytuałów, przenosiła z pokolenia na pokolenie pamięć kultury. Lalkom przypisywano różne właściwości: broniły człowieka przed złymi mocami, przyjmowały na siebie choroby, nieszczęścia, zabezpieczały osiąganie pożądanych rezultatów. Lalki talizmany pieczołowicie przechowywano i strzeżono. Lalki magiczne (obieriegi) wykonywano nie używając ostrych i kłujących przedmiotów (igły, nożyce, przedmioty mogące zranić) ze skrawków tkanin i włókien, które miały związek z ciałem człowieka (noszone ubrania) lub z roślin: kory brzozy, szyszek, mchu itp. Nie miały oczu, ust, nosa, uszu, aby strzec tajemnicy – włożonej w lalkę intencji. Obecnie tradycyjne lalki są nieocenionym źródłem wiedzy o dawnych wierzeniach, praktykach magicznych i kulturze narodu.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie wiele rodzajów tradycyjnych lalek, m.in. lalki stróże, lalki obrzędowe, lalki wykonane z roślin oraz kukły z teatru jarmarcznego i obrzędowego.

Wystawa czynna: 15.09 - 31.10.2018

Obowiązują bilety wstępu do Ogrodu Botanicznego i Dworku Kościuszków: 8/4 zł

    Aktualności

    Data dodania
    20 września 2018