Dzień Ważki w Lublinie!

Cztery lata od ustanowienia ogólnoświatowego święta Dnia Ważki, było ono po raz pierwszy obchodzone w Lublinie! Miało to miejsce 25.05.2023 r. w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Spotkanie zorganizowały: Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, Ogród Botaniczny UMCS, Wydział Biologii Środowiskowej UP w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Entomologiczne (Oddział w Lublinie i Sekcja Odonatologiczna).

Spotkanie odbyło się w ramach świętowania 100-lecia Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, ale planujemy na następne lata, cykliczną organizację tego święta w tym samym miejscu.

W zadaszeniu koło stawów w Ogrodzie, zorganizowaliśmy ekspozycję larw i wylinek ważek, które można było też obejrzeć pod binokularem. Uczestnicy Dnia Ważki mogli także sami wyszukać larwy w próbach hydrobiologicznych pobranych z ogrodowych stawów. Równolegle, co godzina, trzy grupy pod opieką specjalisty były oprowadzane wokół stawów, by wspólnie obserwować dorosłe ważki, łowić je, szukać ich wylinek, poznawać ich tajemnice. Natomiast w Dworku Kościuszków można było obejrzeć diaporamę o ważkach.

W spotkaniu udział wzięło ok. 100 osób z grup zarejestrowanych plus bliżej nieokreślona liczba osób indywidualnych, obecnych akurat w Ogrodzie Botanicznym.

Pogoda trochę nas zawiodła, ranek był pochmurny i zimny, rozpogadzać zaczęło się dopiero koło południa. Może więc plon gatunkowy nie był rekordowy (6 gatunków), ale zabawa i nauka - na pewno przednia! Krótka fotorelacja w Galerii

    Aktualności

    Autor
    Anna Cwener
    Data dodania
    26 maja 2023