4.06 Niedzielny spacer z przewodnikiem

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnym niedzielnym spacerze z przewodnikiem pt. "Róża i jej krewni".

Jej wysokość róża od wieków niepodzielnie włada ,,zielonym dworem‘’ i zasłużenie zajmuje uprzywilejowane, najwyższe miejsce w hierarchii roślin ozdobnych. Począwszy od czasów antycznych aż do dnia dzisiejszego kwiat ten cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Sadzona w ogrodach i parkach, przyciąga uwagę feerią kolorów i kształtów, oszałamia zapachem. Niezastąpiona w różnego rodzaju kompozycjach na każdą okazję, począwszy od narodzin aż po kres życia. Nie ma drugiej tak popularnej rośliny, której by poświęcono tak wiele uwagi. Przez tysiąclecia motyw róży pojawia się w architekturze, malarstwie, muzyce, literaturze.  Odnajdujemy ją w religiach Wschodu, mitologii greckiej i rzymskiej, wierzeniach pogańskich oraz kulturze chrześcijańskiej. Uroda, to jednak nie jedyna zaleta ,,kolczastej piękności’’. Ma ona istotne znaczenie użytkowe m.in., jako roślina lecznicza, miododajna a olejki wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym i kosmetologii. I choć blaskiem przyćmiewa ,,krewnych’’, rośliny te nie mogą pozostać niedoceniane i wraz ze wszystkim swymi przymiotami zasługują na odrobinę uwagi.

Rodzaj róża (Rosa) należy do bardzo licznej rodziny różowatych (Rosaceae). Jest ona szeroko rozpowszechniona na kuli ziemskiej, a większość taksonów pochodzi z umiarkowanej i subtropikalnej strefy półkuli północnej. Należące tu rośliny są bardzo zróżnicowane, od drzew i krzewów do drobnych jednorocznych roślin zielnych, licznie reprezentowanych we florze polskiej. Różowate mają ogromne znaczenie szczególnie, jeśli chodzi o sadownictwo, medycynę, kosmetologię.  Bogactwo rodzajowe i gatunkowe pozwalana na stworzenie ciekawych zestawień kolorystycznych w terenach zieleni. Ponadto dostarczają owadom zapylającym obfitego i pożywnego pożytku w postaci pyłku i nektaru.

O róży, jej rodzinie i nie tylko … zechcemy opowiedzieć Państwu podczas niedzielnego spaceru.

Przewodnik – pani mgr inż. Joanna Danieluk będzie czekała na Państwa od godz. 10.45 przy wejściu do Ogrodu, znajdującym się przy ul. Willowej.

Rozpoczęcie spaceru o godz. 11.00. Czas trwania – około 2 godz.

Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 9 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem prosimy kierować na adres e-mail: botanik@mail.umcs.pl  lub telefonicznie pod nr 81 743 49 00 od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-14.30

 

    Aktualności

    Autor
    Anna Cwener
    Data dodania
    30 maja 2023