2.10 Niedzielny spacer z przewodnikiem

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza Państwa serdecznie na ostatni w tym sezonie niedzielny spacer z przewodnikiem pt. „Ogród przyjazny ptakom”. 1. i 2. października już 30-ty raz będziemy obchodzić Europejskie Dni Ptaków, więc chcielibyśmy poświęcić najbliższy spacer skrzydlatym mieszkańcom Ogrodu.

„Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają
Na łące stoją jak na scenie, czy też przeżyją, czy dotrwają”

śpiewali w jednej ze swych piosenek „Skaldowie”.

Nadeszła jesień, okres szczególny dla ptaków. Wiele ptaków to gatunki migrujące. I jesień to jeden z dwóch okresów w roku, kiedy wędrówki ptaków są bardzo intensywne. Na przelotach prócz ptaków pospolitych i znanych możemy zobaczyć przedstawicieli szeregu gatunków rzadko widywanych. W końcu jednak tak jedne jak i drugie … odlecą.

Ale nie wszystkie. Niemało jest też ptaków, które tak sobie upodobały nasze strony, że nie opuszczają ich mimo groźby nadchodzącej zimy. Możemy je zatem obserwować przez okrągły rok. Poza tym już jesienią zaczynają się u nas pojawiać ptaki, dla których to my właśnie jesteśmy „ciepłymi krajami”, bo w ich ojczyźnie temperatury spadają znacznie bardziej niż u nas. Chętnie je gościmy i z ciekawością się im przyglądamy.

Ogrody, zwłaszcza te o dużej powierzchni oraz położone w miastach, są szczególnie sprzyjającym miejscem do obserwacji ptaków. Zieleń wysoka, czyli drzewa, a także krzewy, w mieście są w o wiele większym deficycie niż na terenach wiejskich, stąd też i ptaki wykorzystują każda zieloną miejską wyspę.

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza na spacer w poszukiwaniu naszych skrzydlatych przyjaciół, zwłaszcza tych, którzy zostają. Będziemy dzielić się wiedzą o nich, ich wyglądzie, biologii, obyczajach, zachowaniach. Dowiecie się Państwo także co zrobić, aby nasze ogrody, skwery, zieleńce ale i ogródki działkowe czy sady stały się bardziej atrakcyjne dla ptaków.

Przewodnik – pan mgr Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych będzie czekał na Państwa od godz. 10.45 przy wejściu do Ogrodu, znajdującym się przy ul. Willowej.

Rozpoczęcie spaceru o godz. 11.00. Czas trwania – około 2 godz.

Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 7 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem prosimy kierować na adres e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl  lub telefonicznie pod nr 81 743 49 00.

    Aktualności

    Data dodania
    27 września 2022