14 maja - Spacer z okazji Nocy Muzeów

ZAPISY ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE. DZIĘKUJEMY SERDECZNIE Zapraszamy Państwa 14.05.2022 o godz. 18:00 do wzięcia udziału w Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wzięcia udziału w spacerze z przewodnikiem pt. "O drzewach w wierzeniach i zwyczajach ludowych"

Co zadecydowało o wyjątkowości drzew w dawnych wierzeniach? Na pewno ich imponujące rozmiary, długowieczność, mocne zakorzenienie w ziemi, coroczny cykl wydawania owoców rozumiany jako łaskawość przyrody, a także ochrona ludzi przed deszczem, silnym wiatrem i palącym słońcem. Drzewa były naturalnymi pomnikami – sadzono je dla upamiętnienia ważnych wydarzeń, jak np. zwycięstwa w bitwach. Zasadzenie drzewa było też słowiańskim sposobem na uczczenie narodzin dziecka.

Bywały czczone też jako siedziby bogów. Bogowie często wybierali drzewa, w których znajdowali sobie mieszkanie albo w których objawiali swoją moc.

Tego dnia mgr Magdalena Pluta zabierze Państwa na spacer po majowym Ogrodzie. Dowiecie się Państwo między innymi dlaczego leszczyna uważana była za drzewo magiczne, co symbolizowały brzoza, kasztan, a co orzech włoski czy jabłoń oraz wielu innych ciekawostek dotyczących ludowych obrzędów i podań o drzewach.

W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni. Prosimy o stroje adekwatne do panującej aury.

Spotkanie z uczestnikami Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się przy wejściu od ul. Willowej o godz. 18:00.

Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak chęć wzięcia udziału w wydarzeniu należy zgłosić telefonicznie pod nr 81 743 49 00 do 13. maja do godz. 13:00. (telefon dostępny w godzinach 7:00 – 15:00) Liczba osób jest ograniczona.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielimy telefonicznie pod nr 81 743 49 00 od pon do pt. w godzinach 7:00 – 15:00.

    Aktualności

    Autor
    Błażej Maciorowski
    Data dodania
    6 maja 2022