Odczyt dr Beaty Jarosz

Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział w Lublinie serdecznie zaprasza na odczyt „Metodyka badania języków zawodowych (na przykładzie profesjolektu dziennikarzy prasowych), który odbędzie się 28 listopada 2023 r. (wtorek) o 17:00 na Wydziale Filologicznym w dawnej Sali Obrad Rady Wydziału (Nowy Humanik, sala nr 9).

Podczas wystąpienia dr Beata Jarosz przybliży tajniki prowadzenia badań lingwistycznych dotyczących języków zawodowych, zarówno archaicznych, jak i współczesnych. Wyjaśni m.in., jakie źródła i narzędzia warto wykorzystać, jak ustalać znaczenia branżowych nazw i jak weryfikować zgromadzone dane językowe.

Wykład jest tematycznie związany z monografią „Język zawodowy polskich dziennikarzy prasowych (XIX-XX w.)”, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa UMCS dzięki środkom uzyskanym w trybie konkursowym w programie „Doskonała nauka – wsparcie monografii naukowych” finansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (DNM/SP/548855/2022).

Spotkanie będzie transmitowane również przez ZOOM: LINK

Kod dostępu: 780219


Dr Beata Jarosz – adiunkt w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa (Wydział Filologiczny UMCS). Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjolingwistyki, medioznawstwa i edytorstwa. Autorka trzech monografii (w tym jedna edytorska) i ponad 50 artykułów publikowanych w periodykach polskich i zagranicznych (m.in. „Slovo a Slovesnost”, „Slavica”, „Poradnik Językowy”, „Język Polski”, „Roczniki Humanistyczne”, „Socjolingwistyka”, „Zeszyty Prasoznawcze”). Wykonawca w kilku grantach oraz kierownik dwóch projektów finansowanych w programach Miniatura (NCN) i „Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych” (MEiN). Poza działalnością naukową zajmuje się także pracą edytorską (współpracowała jako redaktor językowa z kilkoma wydawnictwami – Episteme, Bellona i Wydawnictwem UMCS). Pełny biogram dostępny pod linkiem:  https://www.umcs.pl/pl/addres-book-employee,1003,pl.html .

    Aktualności

    Data dodania
    22 listopada 2023