Sukces Pani dr Magdaleny Grabias z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Filologicznego

Serdecznie gratulujemy Pani dr Magdalenie Grabias z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Filologicznego, która opublikowała interesujący artykuł na łamach 200-punktowego brytyjskiego czasopisma naukowego Journal of Adaptation in Film & Performance.

Artykuł autorstwa Pani dr Magdaleny Grabias (adiunkta w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS) zatytułowany „Dracula and the Gothic Legacy: Mark Gatiss and Steven Moffat’s BBC Television Series” ukazał się w grudniu 2021 r.

Badaczka, specjalizująca się w tematyce studiów gotyckich, odniosła się do najnowszej telewizyjnej adaptacji słynnej XIX-wiecznej powieści irlandzkiego pisarza Brama Stokera, pt. Dracula. Celem artykułu Pani dr Magdaleny Grabias jest przeprowadzenie wnikliwej analizy świata gotyckiego w serialu BBC z 2020 r.: zidentyfikowanie paradygmatów klasycznego kina gotyckiego oraz wskazanie nowych trendów, charakterystycznych dla narracji gotyckiej trzeciego tysiąclecia.

Autorka snuje refleksję na temat miejsca postaci Draculi w kulturze popularnej oraz znaczenia współczesnego kina gotyckiego. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy w XXI wieku jest jeszcze miejsce na kino gotyckie.

Artykuł został wydany w trzeciej części tomu 14 z 2021 r., zawierającego teksty naukowe badaczy sztuk performatywnych i filmoznawców z całego świata.

Zapraszamy do interesującej lektury niniejszego artykułu:

https://www.ingentaconnect.com/contentone/intellect/jafp/2021/00000014/00000003/art00003 

(Journal of Adaptation in Film & Performance).

    Aktualności

    Data dodania
    25 stycznia 2022