Spotkanie z autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz"

17 stycznia 2023 r. (wtorek) o godz. 11.00 w Auli Dużej im. prof. dr. Kazimierza Myślińskiego Wydziału Filologicznego UMCS odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. Podczas wydarzenia odbędzie się również pokaz filmu „Portrecista”, znajdującego się na czołowych miejscach rankingów organizowanych przez najbardziej znaczące portale filmowe w Polsce. Wstęp bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2023 r. o godz. 11.00 w Auli Dużej Wydziału Filologicznego. Wydarzenie rozpocznie się od pokazu dokumentu „Portrecista” (trailer: https://www.youtube.com/watch?v=5TAgpIYJKAA&t=8s) 

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Anną Dobrowolską - autorką, publicystką i producentką filmową. Od 2002 roku odpowiada ona za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”. Ostatnio Anna Dobrowolska wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.

PROGRAM SPOTKANIA:

Pokaz i spotkanie autorskie organizowane jest w kilkunastu miastach Polski w związku z 78. rocznicą wyzwolenia Auschwitz, która przypada na 27 stycznia 2023 r. a także 10. rocznicą śmierci bohatera książki „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”.

Wilhelm Brasse to fotograf, portrecista, który przez 5 lat, na żądanie nazistów, prowadził dokumentację fotograficzną w Auschwitz. Ten utalentowany fotograf jeszcze przed wojną zasłynął w Katowicach ze zdjęć portretowych, nie wiedząc, że już niedługo zmuszony będzie do robienia ich masowych ilości, nawet tysiąca w ciągu jednej nocy. Po wojnie Wilhelm Brasse wrócił do rodzinnego Żywca i żył w nim do końca swoich dni, do roku 2012. Po wyzwoleniu nigdy nie wziął aparatu do ręki.

Szczegółowe informacje na stronie: „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”


 O książce

Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.

Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii.

 – Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Nie jest to praca naukowa ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył – napisał Władysław Bartoszewski. 

    Aktualności

    Data dodania
    13 stycznia 2023