Spotkanie autorskie z pisarzem Matthiasem Nawratem

16 maja 2023 r. gościem Katedry Germanistyki UMCS będzie Matthias Nawrat, niemiecki pisarz o polskich korzeniach. Spotkanie autorskie z pisarzem, laureatem ważnych nagród literackich w Niemczech odbędzie się o godz. 13.30 w Sali Obrad Rady Wydziału.

Matthias Nawrat urodził się w 1979 r. w Opolu. W wieku 10 lat wyjechał z rodziną do Niemiec. Studiował biologię we Fryburgu i Heidelbergu, następnie literaturę w Szwajcarskim Instytucie Literackim w Biel. Swój debiut powieściowy Wir zwei allein opublikował w 2012 r. w Szwajcarii. Książka przyniosła mu prestiżową nagrodę im. Adelberta von Chamisso w Niemczech. Powieść Die vielen Tode unseres Opas Jurek z 1015 roku (polskie wydanie Wszystkie śmierci dziadka Jurka w tłumaczeniu Anny Wziątek) opowiada w formie sagi rodzinnej najnowszą historię Polski. Za powieść Der traurige Gast (2020) Matthias Nawrat otrzymał Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Nawrat odwiedza często Polskę, gdzie mieszka część jego rodziny. Czerpie z obu kultur i języków, inspirując się historią, mentalnością i różnicami kulturowymi. Bohaterami jego powieści są często outsiderzy, w powieści Der traurige Gast ukazuje różne oblicza migracji poprzez losy uciekinierów i ich próby odnalezienia się na obczyźnie. Fragmenty tej powieści odczyta sam autor na spotkaniu.

Spotkanie jest organizowane przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej DAAD i Katedrę Germanistyki UMCS.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Oprac.: dr hab. Anna Pastuszka

Zdj.: Wikipedia

    Aktualności

    Data dodania
    11 maja 2023