Literatura frankofońska Ameryk: Quebec, Karaiby

Koło Naukowe Romanistów "RoManiacy" serdecznie zaprasza pracowników
studentów Wydziału Filologicznego na wykład prof. dra hab. Józefa Kwaterki (UW) pt. Literatura frankofońska Ameryk: Quebec, Karaiby.

21 marca 2023 r., godz. 11:00, Sala Obrad Rady Wydziału

Wykład zostanie wygłoszony w języku polskim i jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Frankofonii.

Józef Kwaterko – profesor zwyczajny w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor i redaktor wielu książek, prac zbiorowych i artykułów o literaturach frankofońskich Ameryk (Quebec, Haiti, Francuskie Antyle i Gujana). Laureat w 2003 r. nagrody im. Andrzeja Siemka czasopisma „Literatura na Świecie”, ufundowanej przez Bibliotekę Narodową, za monografię Dialogi z Ameryką. O frankofońskiej literaturze w Québecu i na Karaibach (Kraków, Universitas 2003). W 2006 r. pod jego redakcją ukazała się praca zbiorowa L’Humour et le rire dans les littératures francophones des Amériques (Paryż, wyd. L’Haramttan) oraz (we współredakcji) L’imaginaire du roman québécois (wyd. Uniwersytet Masaryka w Brnie i Université du Québec à Montréal, 2006). Jego ostatnią książką (we współredakcji) jest Di Goldene Medine? Perspectives on Canadian Jewish Literature and Culture / Perspectives sur la littérature et la culture juives canadiennes (Leiden, Boston, ed. Brill/Rodopi, 2018). Współpracował przy redakcji nr 3/4, 2016 miesięcznika „Literatura na świecie” poświęconemu literaturze Québecu i nr 7/8, 2020 literaturze Haiti oraz nr 11-12/2022 „Antyle francuskie”. W latach 1998-2001 był Sekretarzem Generalnym Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. W 2018 r. odznaczony Orderem Frankofonów Ameryki przez Rząd Prowincji Québec.

Zapraszamy do zapoznania się z programem
M
iędzynarodowego Dnia Frankofonii:

    Aktualności

    Data dodania
    14 marca 2023