Finał Kursu języka polskiego dla studentów zagranicznych Wydziału Filologicznego (w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023)

Uroczyste zakończenie pierwszej edycji Kursu języka polskiego dla studentów zagranicznych na Wydziale Filologicznym UMCS odbyło się 5 czerwca br. Z rąk dra Leszka Mikruta, pełnomocnika Dziekana ds. wsparcia w zakresie języka i kultury polskiej dla studentów zagranicznych oraz dr Agnieszki Goral, polonistki, ukrainistyki i białorutenistki (Katedra Językoznawstwa Słowiańskiego) - wykładowcy języka polskiego, certyfikaty ukończenia kursu i zaświadczenia potwierdzające ten fakt uzyskały ostatecznie 22 najbardziej wytrwałe osoby. Są to studenci Wydziału Filologicznego z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Gruzji, uczący się na kierunkach: technologie cyfrowe w animacji kultury, lingwistyka stosowana, ukrainistyka, anglistyka, italianistyka, komunikacja międzykulturowa w edukacji i na rynku pracy, kulturoznawstwo, germanistyka.

Dodatkowo wszyscy finaliści kursu otrzymali upominki z logotypem Uczelni, zaś od prowadzącej zajęcia wykładowczyni dr Agnieszki Goral otrzymali własnoręcznie wykonane przez nią techniką makramy sympatyczne breloczki z materiałów w polskich barwach narodowych. Spotkanie zakończyło się wspólnymi pamiątkowymi zdjęciami pod pomnikiem Patronki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i przed budynkiem Wydziału Filologicznego UMCS.

Idea zorganizowania Kursu języka polskiego dla studentów zagranicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zrodziła się po koniec lutego bieżącego roku akademickiego. Jej autorką jest Dziekan Prof. dr hab. Barbara Hlibowicka-Węglarz. W oparciu o wnikliwe obserwacje stopnia znajomości języka Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego w odniesieniu do uczących się na różnych kierunkach Wydziału Filologicznego studentów z Ukrainy, Białorusi, Federacji Rosyjskiej, a nawet z Gruzji, Kazachstanu czy z innych państw, Władze Dziekańskie w porozumieniu z Władzami Rektorskimi Uczelni zadecydowały o uruchomieniu przedmiotowego kursu jeszcze w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego 2022/2023.

Po przeprowadzeniu kampanii informacyjnej, a zarazem i promocyjnej (dr Elwira Michalska) pierwsze spotkanie ze studentami odbyło się 3 kwietnia 2023 r. W toku rekrutacji zgłosiły się łącznie 32 osoby. Chętnych jednak było więcej, ale ponieważ reprezentowali oni inne wydziały Uczelni, nie mogli wziąć udziału w kursie.

Ze względu na duże zainteresowanie tego typu zajęciami, a jednocześnie niezwykle zróżnicowany poziom słuchaczy w zakresie posługiwania się językiem polskim (od biernej jego znajomości popartej zaledwie kilkumiesięcznym pobytem w Polsce, do władania nim na poziomie B1 czy B2), zadecydowano o utworzeniu dwóch grup – „początkującej” oraz „zaawansowanej”. Spotkania były całkowicie bezpłatne, zaś studenci uczęszczali na nie dobrowolnie. Odbywały się dwa razy w tygodniu zarówno ze względu na chęć zintensyfikowania nauki, jak i na fakt, iż zakończenie danego projektu przewidziane zostało przynajmniej na 2 tygodnie przed letnią sesją egzaminacyjną. W każdej z grup zostało przeprowadzonych po 30 godzin kursowych.

Słuchacze pracowali na bazie różnorodnych materiałów drukowanych i audiowizualnych, adaptowanych przez wykładowcę do poziomu znajomości polszczyzny w grupie, przy wykorzystaniu autorskiego programu nauczania oraz w oparciu o najnowsze podręczniki do języka polskiego jako obcego. Dominantę spotkań stanowiło wypracowanie właściwych kompetencji językowych studentów, rozumianych jako ich zdolność do prawidłowych zachowań językowych, ale też komunikacyjnych i kulturowych. Takie podejście pozwoliło słuchaczom na adekwatne tworzenie, wypowiadanie, odbieranie oraz rozumienie zdań w nauczanym języku. Omawiane były meandry polszczyzny, jej tajniki kulturowe i sytuacyjne, przytaczane wyjątki. Szczególnie przemawiały do studentów wyjaśnienia bazujące na dokumentowaniu przykładów poprzez różnice kulturowe i realioznawcze pomiędzy językiem i kulturą polską a kulturą i realiami Wschodniej Słowiańszczyzny.

Pierwsza edycja Kursu języka polskiego dla studentów zagranicznych Wydziału Filologicznego UMCS dowiodła, że idea tego typu dodatkowych zajęć była słuszna, okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, zaś studiujący na Wydziale goście z zagranicy podeszli do tego projektu z entuzjazmem. Był on zatem wartościowym przedsięwzięciem, które z powodzeniem powinno być kontynuowane. 

Tekst: Leszek Mikrut, Agnieszka Goral

Zdjęcia: Bohdan Zadorozhnyi, Aleksandr Otradnov

    Aktualności

    Data dodania
    13 czerwca 2023