Wymogi formalne

UCHWAŁA Nr XXV – 31.33/24 Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lubliniez dnia 24 stycznia 2024 r. w sprawie rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych w roku akademickim 2024/2025

1. O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej może ubiegać się osoba, która ma tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, albo osoba, o której mowa w art. 186 ust. 2 Ustawy.

2. Warunkiem dopuszczenia kandydata do postępowania rekrutacyjnego jest założenie przez niego osobistego konta w internetowym systemie obsługi rekrutacji, zwanym dalej SOR. SOR funkcjonuje pod adresem: rekrutacja.umcs.pl. Kandydaci korzystają z dostępu do SOR we własnym zakresie.

3. Po założeniu konta w SOR, kandydat wybiera Szkołę Doktorską oraz wskazuje dyscyplinę naukową/artystyczną, w jakiej zamierza przygotować rozprawę doktorską, załącza skany wymaganych dokumentów oraz składa w siedzibie Szkoły Doktorskiej oryginały dokumentów wymienione ust. 4.

4. Kandydat do Szkoły Doktorskiej składa wersję papierową następujących dokumentów:

1) podanie o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej wygenerowane z systemu SOR;

2) kopię dyplomu poświadczającą posiadanie tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego wraz z suplementem, o ile został wydany (oryginały dokumentów do wglądu), bądź dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub 327 ust. 2 Ustawy, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała
z zastrzeżeniem pkt. 3;

3) w przypadku osób, o których mowa w art. 186 ust. 2 Ustawy, kopię dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z suplementem, o ile został wydany (oryginały dokumentów do wglądu), lub zaświadczenie o ukończeniu trzeciego roku studiów jednolitych magisterskich;

4) aktualną fotografię, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych w Polsce;

5) dokumentację potwierdzającą dotychczasowy dorobek naukowy/artystyczny kandydata w zależności od wybranej dyscypliny naukowej/artystycznej, w ramach której planowane jest przygotowanie rozprawy doktorskiej w zakresie:

a) filozofii, historii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, nauk o kulturze i religii, archeologii: CV naukowe (zgodnie ze wzorem zamieszczonym na stronie Szkoły Doktorskiej) oraz opinię o predyspozycjach kandydata do pracy naukowej, sporządzoną przez osobę ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora albo stopniem lub tytułem równoważnym;

b) sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki: CV artystyczne (zgodnie ze wzorem zamieszczonym na stronie Szkoły Doktorskiej) oraz wykaz i dokumentację cyfrową (portfolio) dorobku artystycznego*;

c) sztuk muzycznych: CV artystyczne (zgodnie ze wzorem zamieszczonym na stronie Szkoły Doktorskiej), wykaz i dokumentację upublicznionych osiągnięć artystycznych.

6) zarys koncepcji rozprawy doktorskiej w rozumieniu Ustawy art. 187 pkt 32**.

5. Kandydat do Szkoły Doktorskiej może również złożyć inne niż te, o których mowa w ust. 4 dokumenty potwierdzające dotychczasowy dorobek naukowy/artystyczny.

6. Kandydaci zakwalifikowani do Szkoły Doktorskiej zobowiązani są do wprowadzenia elektronicznej wersji fotografii na osobiste konto w systemie SOR oraz do wniesienia opłaty za wydanie elektronicznej legitymacji doktoranta w wysokości ustalonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

* Portfolio (w formie nośnika cyfrowego) powinno zawierać:

1. dokumentację fotograficzną lub filmową (w przypadku prac multimedialnych, zapisu wideo działań performatywnych itp. w popularnych i łatwych do odtwarzania formatach zapisu) dzieł z zakresu sztuk wizualnych:

a) dyplomu artystycznego (licencjackiego i/lub magisterskiego);

b) prac zrealizowanych po dyplomie;

2. wykaz i dokumentację fotograficzną (i / lub filmową) z wystaw i publicznych prezentacji dzieł.

**Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa lub artystyczna, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej.