Zapraszamy na wernisaż wystawy "Domu nie da się spakować"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy autorstwa Adrianny Iwanejko, który odbędzie się 8 września (czwartek) o o godzinie 18:00 w Galerii Głównej Chatki Żaka. Wystawa będzie czynna do 29 września.

Od autorki: 

Dom to narosła przez lata tkanka wypełniona tyle przedmiotami, co wspomnieniami. Przedmioty i przestrzeń stanowią rodzaj ich katalizatora. Przymusowe opuszczanie swojego domu jest trudnym do przyjęcia bólem, jest wydarciem i utratą kawałka siebie.

W symbolicznie odtworzonej przestrzeni domu, który przyszło opuścić, znaleźć można fragmenty dawnego życia jego mieszkańców. Dom nie istnieje, ale ciągle można do niego wracać - pamięcią. Za jej wsparcie służą przedmioty. Obiekty stają się uratowanymi wyspami, drogocennym kruszcem. Każdy z przedmiotów jest mówiącym nośnikiem dawnego życia. Przejście przez tę przestrzeń może przypominać pracę archeologa, który znajduje zakopane pamiątki przeszłości, ślady. Zanim zejdą one pod ziemię, leżą jeszcze na wierzchu. Zanim o nich zapomnę, jeszcze istnieją.

Niech przejście będzie też pożegnaniem z miejscem. Przez osobiste doświadczenie utraty, chciałabym również oddać hołd tym wszystkim, którzy z różnych powodów byli ze swojego domu wygnani. Często w takich sytuacjach człowiek sięga nie tylko po najbardziej niezbędne rzeczy, ale też po te dziwnie absurdalne. Podobnie działa ludzka pamięć, w której próbujemy pakować upływający czas.

Ale domu, domu nie da się spakować.

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    5 września 2022